metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 4 °C

Středa 7. prosince 2022. Svátek má Ambrož, Benjamin

Další 2 fotografie v galerii
Marek Adamczyk s číslem 20 jako Emerich Rath ve filmu Poslední závod. | foto: Nikolas Tušl

O efekty se postarala příroda sama. Divákům bude z Posledního závodu zima

  18:31
Film přichází do kin přesně v den 109. výročí úmrtí Hanče a Vrbaty. Za svůj sólový režisérský debut se Tomáš Hodan nemusí stydět.

Mýty opředený příběh o smrti Bohumila Hanče a Václava Vrbaty po 66 letech ožívá na filmovém plátně. Pozítří má v kinech premiéru Poslední závod. Ve snímku, který si předsevzal pravdivě ukázat, jak to při osudném závodě na lyžích bylo, se objevuje postava, kterou komunistický režim z povědomí veřejnosti vymazal. Český sportovec německé národnosti Emerich Rath hrál při pokusech o záchranu Hančova života důležitou roli.

S efekty pomohla příroda
Idea natočit film o památném závodě napadla režiséra Tomáše Hodana před devíti lety právě v Krkonoších. Od začátku proto chtěli s Ondřejem Beránkem z produkční společnosti Punk Film natáčet v místech, kde se skutečný závod odehrával. „Nejtěžší bylo pracovat skutečně v horách,“ uvádí Beránek. „Při natáčení na hřebenech nelze mít jakýkoli plán. Počasí rozhodovalo, kdy se bude ze scénáře co točit,“ dodává. Vánice i mlha ve filmu jsou autentické a dramatickou atmosféru skvěle podtrhují.

V hlavní roli Bohumila Hanče (s číslem 8) se představí Kryštof Hádek.

Poslední závod překvapí jednoduchostí. Scény nejsou přeplácané, na rychlost děje se netlačí, o efekty se postarala příroda sama. Díky tomu je snímek uvěřitelný. Divák od začátku ztrácí pojem o čase a při napínavých scénách zapomíná dýchat. „Těším se, že bude z filmu divákům zima,“ říká producent Beránek. Vystihnout velkolepost horské zimy se tvůrcům skutečně povedlo. Hrdinství, přátelství a sounáležitost se nesou celým dějem. Opomenout nelze ani hudbu, kterou složil Jakub Kudláč. Podtrhuje krásu i syrovost Krkonoš.

V hlavní roli termoprádlo
Herci prošli před natáčením fyzickou průpravou, lekcemi lyžování i otužováním. Dobové kostýmy, které na první pohled nezahřejí, doplnilo termoprádlo a neprofuková vrstva. I přesto se štáb při natáčení ve vichřici a minus deseti stupních potýkal s potížemi. Nejhůře to odnášela technika, kvůli zamrznutí kamery bylo jednou nutné natáčení přerušit.

Poslední závod

  • Drama má stopáž 102 minut.
  • Scénář a režie: Tomáš Hodan
  • Kamera: Jan Baset Střítežský
  • Hrají: Kryštof Hádek, Judit Bárdos, Marek Adamczyk, Oldřich Kaiser, Vladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jaroslav Plesl a další

Bohumila Hanče ztvárnil Kryštof Hádek. „Jeho příběh mě zajímal už od dětství, nyní jsem mohl zažít okamžiky z jeho života přímo na osudných místech,“ komentuje Hádek. V roli Václava Vrbaty uvidíme hereckého nováčka Vladimíra Pokorného. Emerich Rath se divákům představí ve dvou dějových liniích. Mladého Ratha ztvárnil Marek Adamczyk, starší verzi postavy zahrál Oldřich Kaiser. Právě Rath možná diváky, kteří příběh znají, nejvíce překvapí. Tento pražský Němec a nadaný sportovec našel vysíleného Hanče v horách. Pokusil se ho odtáhnout, a když mu došly síly, vyrazil pro pomoc. I přesto, že Hanče na saních dopravili do Labské boudy, nepodařilo se ho oživit.

Natočeno i díky lidem
Vznik filmu podpořili lidé v crowdfundingové kampani na platformě Donio. Vybralo se přes milion korun. „U našich přispěvatelů měl Poslední závod velké ohlasy,“ říká za Donio Lucie Hanáčková, která se komerčním projektům věnuje. „Bylo také znát, že lidé příběh do určité míry znají, třeba ze starého filmu Synové hor z 50. let, ale chtějí podpořit nové zpracovaní, které nebude překroucené,“ pokračuje. „Zajímavým projektům, které obohatí českou kulturu, u nás velmi fandíme. Bylo nám ctí, že si produkční společnost Punk Film vybrala jako parťáka Donio,“ dodává Hanáčková.

V hlavní roli Bohumila Hanče (s číslem 26) se představí Kryštof Hádek.

Přispěvatelé mohou kromě poslání peněz přidat pro autory kampaní také vzkazy. Ty u Posledního závodu se hemžily podporou. „Krkonoše jsou mé nejoblíbenější hory a mám neskutečnou radost, že příběh Hanče a Vrbaty opět ožije díky filmovému zpracování. Každému, kdo se na tomto projektu podílí, patří veliké poděkování,“ píše přispěvatelka Andrea Nesvadbová. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek

Dáváte si novoroční předsevzetí? Zkuste se v nich zaměřit na svou kariéru

vydáno 6. prosince 2022  14:09

S čím a jak začít? Přinášíme vám článek a v něm sedm tipů, jak na to můžete jít.  celý článek

Strkejte si ruce do kyblíků s ledem, brzy vám bude hej, radí biohacker Libor Mattuš

vydáno 6. prosince 2022  13:59

S biohackerem Liborem Mattušem se potkáváme na konferenci o štěstí v práci, kde zvědavým přihlížejícím popisuje příznivé účinky chladu na tělo. Okamžitý...  celý článek