metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 28 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Větší foto
Radnice Prahy 10 | foto: Google Maps

O lepší desítku usiluje 49 návrhů. Nápady měli senioři i žáci základní školy

  11:48
O projekt Moje stopa byl velký zájem. Sešla se téměř padesátka nápadů v celkové hodnotě 21 milionů korun.

Až do poloviny listopadu mohli místní občané přinášet své nápady na investice do vylepšení veřejných prostranství na Praze 10. A z počtu podnětů je patrné, že obyvatelé desítky nezaháleli.

Doručené návrhy cílí na širokou škálu oblastí – jak revitalizaci stávajících volnočasových ploch, veřejné zeleně, tak i budování nových prostor. Velkým tématem se stala i doprava. Občané navrhují zklidnění určitých ulic a hodně se v projektech orientují i na vybudování bezpečnostních prvků v dopravě.

Bude těžké vybrat

„Těší mne, že naši občané chtějí volná prostranství využívat například jako místa pro setkávání a mnoho z nich se zaměřilo na úpravu zanedbaných prostranství, která slouží vysloveně veřejnosti jako celku. Tento impuls boří teorie o všeobecné nevšímavosti a já jsem za to ráda,“ uvedla starostka Prahy 10 Radmila Kleslová.

Kvůli vysokému počtu i různorodosti návrhů teď čeká úřad městské části nelehký úkol – technická analýza. Během ní bude každý z návrhů zevrubně prozkoumán, a to jak z hlediska nákladů, tak také z pohledu praktické proveditelnosti. „Vítám ohlas na náš projekt. Z došlých návrhů je vidět, že občané mají o veřejný prostor zájem a chtějí o něm rozhodovat. Navíc je patrné, že i mezi sebou o něm komunikují, a tím mažou anonymitu mezi sebou. Jsou pánem situace a já doufám, že při závěrečném hlasování toto využijí v co největším počtu,“ doplnil radní Bohumil Zoufalík.

Přišly i malované návrhy

Vzhledem k tomu, že občanům byla nastavena jen základní pravidla, nikoliv šablony k textovým popisům a obrazovému materiálu, je sada podaných návrhů obrovskou paletou lidské tvořivosti. Návrhy došly jak v téměř profesionálním zpracování, tak i ve formě rukou malovaných obrázků.

Projekt zaujal občany všech věkových kategorií, nejstaršímu navrhovateli je úctyhodných 87 let, ale jako téma ke školní práci jej využili i žáci 5. C ze základní školy Nad Vodovodem. Kvalita zpracování neovlivní technickou analýzu, kterou bude úřad provádět. Ten bude posuzovat, zda jsou projekty vůbec uskutečnitelné. Analýza návrhů bude probíhat až do konce roku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek

Komerční sdělení

Městská mobilita 2: Rozumný a hbitý pohyb po městských aglomeracích.

vydáno 29. června 2022

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek

V pražském podzemí běhali robohafani. Pomohou vytvořit virtuální mapu tunelů

vydáno 28. června 2022  20:00

Mechaničtí strážci z ČVUT mapovali bez dozoru člověka stovky kilometrů kolektorů. Výsledkem má být unikátní 3D mapa.  celý článek

Zpestřete svým dětem poslední den školního roku. Máme pro vás tipy na zábavu i sladké odměny

vydáno 28. června 2022  16:50

A je to tady. Dlouho očekávaný den všech žáků i studentů. Zítra si zajdou pro vysvědčení a už jim začínají prázdniny. Řada pražských institucí si pro děti...  celý článek