metro.cz

Počasí v Praze

-8 °C / 0 °C

Neděle 29. ledna 2023. Svátek má Zdislava
Nemocnice na Bulovce | foto: Wikimedia Commons

Odboráři na Bulovce jsou ve stávkové pohotovosti, nemocnice je na pokraji krachu

  15:21
Odbory v Nemocnici Na Bulovce jsou ve stávkové pohotovosti, podle nich se nemocnice potýká s prohlubujícími se personálními, ekonomickými a provozními problémy. Žádají, aby ministerstvo zdravotnictví urychleně vypsalo výběrové řízení na funkci ředitele/ředitelky a byla předložena opatření, která situaci stabilizují. Vedení nemocnice je krokem odborů překvapeno, nejednaly s ním a rovnou se obrátily na média. Některé kliniky už se ale od kroku odborů distancovaly.

Stávková pohotovost nijak nenarušuje chod nemocnice, péče je zajištěna. "Krok nemocničních odborů podporujeme. Bulovka má podle našich informací vysoké pohledávky po lhůtě splatnost, vysoký úvěr a pokuty od finančního úřadu," řekla šéfka Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

"Se situací v nemocnici jsme obeznámeni, nicméně v tuto chvíli nejsme schopni podat k ní nějaké podrobnější informace. Výběrové řízení na post ředitele nemocnice bude vypsáno v pondělí 7. října," řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová.

Za všechno může platová politika nemocnice

V řadách zdravotníků i ostatního personálu prý vzrůstá neklid kvůli špatnému zařazování zaměstnanců do platových tříd či vysokým pohledávkám po splatnosti. Opakovaně je prý porušována kolektivní smlouva v opatřeních, kterými zaměstnavatel zajišťuje rovné zacházení se zaměstnanci.

Odbory vyzvaly k podpoře svých požadavků všechny zaměstnance nemocnice. "Arogance, diskriminační a asociální přístup vedení nemocnice k zaměstnancům se jednoznačně dotýká každého z nás," uvádí se v dokumentu, který podepsali předsedové nemocničních organizací lékařských, zdravotnických a nezávislých odborů.

Pro vedení nemocnice je to šok

"Je to pro nás velké překvapení. Odbory žádají informace o čerpání přesčasových hodin, vývoji průměrné mzdy či plánu investic. Mají zástupce v investiční komisi a o všem spolurozhodují. Pokud ale informace chtějí znovu, dostanou je," řekl mluvčí nemocnice Martin Šalek.

Připomněl, že loni se po dlouhém vyjednávání podařilo uzavřít kolektivní smlouvu, která má jediný společný cíl - spokojené pacienty a prosperující Bulovku. Pokud byli odboráři s plněním kolektivní smlouvy nespokojeni, měli podle Šalka především přijít za vedením nemocnice.

Někteří zaměstnanci se o stávce dozvěděli až z médií

Řada zaměstnanců se podle mluvčího dozvěděla o vyhlášení stávkové pohotovosti až z dnešního vysílání Radiožurnálu. Nikdo s nimi nic neprojednal. "Z gynekologicko-porodnické kliniky a z interny máme vyjádření, že se od protestu distancují a nesouhlasí s ním," řekl Šalek.

Připomněl, že Bulovka je jedna z mála nemocnic, která zachovala zaměstnancům navýšení platů o 6,5 procenta, které vybojovali lékaři v akci Děkujeme, odcházíme. Její hospodaření zatěžuje vnitřní dluh, podle různých auditů od půl miliardy do dvou miliard, roční obrat nemocnice se pohybuje kolem 2,5 miliardy. Všechny peníze od zdravotních pojišťoven použije na péči o pacienty a na platy, na investice podle mluvčího už nezbývá, jen na opravy havárií, takže se ani vnitřní dluh nedaří snižovat.

Za pokuty nemůže současné vedení

Dalším problémem jsou pokuty, které dostala nemocnice za chyby dřívějších vedení. Současná ředitelka ani její předchůdce pokuty nedostali. Nemocnice požádala ministerstvo zdravotnictví jako svého zřizovatele, aby jí pomohlo tyto pokuty řešit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stínadelská tajemství opět ve stopách Rychlých šípů. S dětmi a baterkami na Malou Stranu

vydáno 28. ledna 2023  14:24

„Za Mříží je park, v tom parku černý rám, v tom rámu plno vran, celé hejno vran, černočerných vran. Pozor si dej, ať nezůstaneš stát, ať nezůstaneš sám,...  celý článek

Není třeba vypínat radiátory a teple se oblékat i doma. Někdy stačí jen drobné úpravy

vydáno 28. ledna 2023  6:11

Když loni v září písničkář Pokáč uváděl svůj koncert v O2 areně mimo jiné slovy: „Chtěli jsme vám předvést velkou show, bohužel všechny prachy utratíme...  celý článek

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek