metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 14 °C

Neděle, 17. listopadu 2019. Den boje za svobodu a demokracii.
Nemocnice na Bulovce
Nemocnice na Bulovce | foto: Wikimedia Commons

Odboráři na Bulovce jsou ve stávkové pohotovosti, nemocnice je na pokraji krachu

4. října 2013  15:21 ČTK
Odbory v Nemocnici Na Bulovce jsou ve stávkové pohotovosti, podle nich se nemocnice potýká s prohlubujícími se personálními, ekonomickými a provozními problémy. Žádají, aby ministerstvo zdravotnictví urychleně vypsalo výběrové řízení na funkci ředitele/ředitelky a byla předložena opatření, která situaci stabilizují. Vedení nemocnice je krokem odborů překvapeno, nejednaly s ním a rovnou se obrátily na média. Některé kliniky už se ale od kroku odborů distancovaly.

Stávková pohotovost nijak nenarušuje chod nemocnice, péče je zajištěna. "Krok nemocničních odborů podporujeme. Bulovka má podle našich informací vysoké pohledávky po lhůtě splatnost, vysoký úvěr a pokuty od finančního úřadu," řekla šéfka Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

"Se situací v nemocnici jsme obeznámeni, nicméně v tuto chvíli nejsme schopni podat k ní nějaké podrobnější informace. Výběrové řízení na post ředitele nemocnice bude vypsáno v pondělí 7. října," řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová.

Za všechno může platová politika nemocnice

V řadách zdravotníků i ostatního personálu prý vzrůstá neklid kvůli špatnému zařazování zaměstnanců do platových tříd či vysokým pohledávkám po splatnosti. Opakovaně je prý porušována kolektivní smlouva v opatřeních, kterými zaměstnavatel zajišťuje rovné zacházení se zaměstnanci.

Odbory vyzvaly k podpoře svých požadavků všechny zaměstnance nemocnice. "Arogance, diskriminační a asociální přístup vedení nemocnice k zaměstnancům se jednoznačně dotýká každého z nás," uvádí se v dokumentu, který podepsali předsedové nemocničních organizací lékařských, zdravotnických a nezávislých odborů.

Pro vedení nemocnice je to šok

"Je to pro nás velké překvapení. Odbory žádají informace o čerpání přesčasových hodin, vývoji průměrné mzdy či plánu investic. Mají zástupce v investiční komisi a o všem spolurozhodují. Pokud ale informace chtějí znovu, dostanou je," řekl mluvčí nemocnice Martin Šalek.

Připomněl, že loni se po dlouhém vyjednávání podařilo uzavřít kolektivní smlouvu, která má jediný společný cíl - spokojené pacienty a prosperující Bulovku. Pokud byli odboráři s plněním kolektivní smlouvy nespokojeni, měli podle Šalka především přijít za vedením nemocnice.

Někteří zaměstnanci se o stávce dozvěděli až z médií

Řada zaměstnanců se podle mluvčího dozvěděla o vyhlášení stávkové pohotovosti až z dnešního vysílání Radiožurnálu. Nikdo s nimi nic neprojednal. "Z gynekologicko-porodnické kliniky a z interny máme vyjádření, že se od protestu distancují a nesouhlasí s ním," řekl Šalek.

Připomněl, že Bulovka je jedna z mála nemocnic, která zachovala zaměstnancům navýšení platů o 6,5 procenta, které vybojovali lékaři v akci Děkujeme, odcházíme. Její hospodaření zatěžuje vnitřní dluh, podle různých auditů od půl miliardy do dvou miliard, roční obrat nemocnice se pohybuje kolem 2,5 miliardy. Všechny peníze od zdravotních pojišťoven použije na péči o pacienty a na platy, na investice podle mluvčího už nezbývá, jen na opravy havárií, takže se ani vnitřní dluh nedaří snižovat.

Za pokuty nemůže současné vedení

Dalším problémem jsou pokuty, které dostala nemocnice za chyby dřívějších vedení. Současná ředitelka ani její předchůdce pokuty nedostali. Nemocnice požádala ministerstvo zdravotnictví jako svého zřizovatele, aby jí pomohlo tyto pokuty řešit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jsem pankáč perfekcionista, říká Anna K.

Anna K.
vydáno 16. listopadu 2019  7:21

V době vydání tohoto rozhovoru je Anna K. právě v polovině svého předvánočního turné. Hudba je v jejím životě stále hlavním hnacím motorem, ale kromě ní...  celý článek

Svou práci musíme podávat líp, říká primátor

Start „stavby“ metra D
vydáno 15. listopadu 2019  18:02

Zkvalitnění pražské dopravy, řešení dostupnosti bydlení a digitalizace úřadu. To jsou podle Zdeňka Hřiba tři základní sliby, které se mu během jeho...  celý článek

Akce připomínající sametovou revoluci pokračují i po 17. listopadu

Praha 1989
vydáno 15. listopadu 2019  15:14

Pokud o víkendu nestihnete zajít na některou z akcí připomínající třicet let od sametové revoluce nebo ještě toužíte jít na další, budete mít možnost je...  celý článek

Benzin teče i v kině. Závodnické filmy baví diváky již od šedesátých let

Matt Damon
vydáno 15. listopadu 2019  10:29

Závratná rychlost, adrenalin kolující v žilách, nezkrotná touha po vítězství. To jsou obvyklé ingredience, které na plátnech kin neodmyslitelně patří k...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám