metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Neděle, 23. ledna 2022. Svátek má Zdeněk.
Japonský režisér Jodžiro Takita | foto: Profimedia.cz

Oscarový režisér Takita zahájí festival japonských filmů. Nové filmy se mu nelíbí

  15:25
Japonská kinematografie se potýká s poklesem kvality, protože diváci od filmů chtějí především zábavu. „Přednost proto dostávají snímky co možná nejsrozumitelnější a nekonfliktní,“ řekl před dnešním zahájením festivalu japonských filmů a kultury EIGA-SAI oscarový režisér Jodžiro Takita, který je hostem akce.

„Ekonomická situace filmového průmyslu není ani v Japonsku optimální. Mně je to líto, protože takové filmy neposouvají kinematografii kupředu. Nejlepší je, když vytváříte adaptaci něčeho, co už je známé a populární, například komiksu či televizního seriálu. To nás ale ochuzuje. I když v posledních letech vzniká kolem čtyř set filmů ročně, zhruba polovina se do kin ani nedostane,“ uvedl Takita.

Prolog osmého ročníku festivalu se v minulých dnech uskutečnil v Plzni. Dnes vpodvečer ho v pražském kině Lucerna zahájí Takitův snímek Tajemství z roku 1999. „Tento film je založen na literární předloze. Vypráví mysteriózní příběh o tom, jak si při dopravní nehodě matka a dcera vymění duši, když jedna z nich zemře. Vypadá to nepravděpodobně, nicméně byla to příležitost k tomu, jak se na rodinné vztahy podívat z jiné perspektivy,“ dodal. Pro něj to znamenalo velkou výzvu, jak do jednoho hereckého projevu skloubit dvě generace.

Takita je jediný Japonec s Oscarem

Takita získal za svůj film Průvodce z roku 2008, který 18. března festival uzavře, jako vůbec první a dosud jediný japonský tvůrce cenu Americké filmové akademie za nejlepší neanglicky mluvený film. V Praze bude mít retrospektivu, v níž nechybí historické velkofilmy, psychologická melodramata či ukázky jeho rané tvorby. A to včetně svérázného erotického snímku Úchylův vlak s podtitulem Revize spodního prádla, uváděného jako půlnoční bonus.

Kromě besed s diváky povede Takita v pátek 13. března celodenní tvůrčí dílnu s českými i zahraničními studenty na pražské FAMU. „Těším se, až se budu moci na vlastní oči přesvědčit, jak lidé v Čechách vnímají mé filmy a vyslechnu si jejich dojmy a názory,“ dodal.

Letos se bude ve filmech hodně umírat

Hlavní tematický blok festivalu nabídne kontroverzní, leč pro japonskou kulturu charakteristické téma smrti. Poprvé se profilovými snímky představí jedno z nejvýznamnějších japonských studií Šočiku. Hlavním tématem letošního festivalu je Reflexe smrti v japonském filmu a kultuře. Pro diváky je připravena kolekce napříč žánry a epochami - od absurdních komedií po drsný thriller, od doby poválečné až po díla posledních let. Na své si přijdou i milovníci astronomie, železnice či ochránci zvířat.

V sobotu odpoledne bude Mramorový sál paláce Lucerna patřit japonské kultuře. Příchozí si budou moci složit papírové skládačky origami, naučí se základy psaní znaků štětcem a tuší či si vyzkouší tradiční japonskou hru kendama, která se stala světovým hitem. Vystaveny budou japonské meče.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

vydáno 22. ledna 2022  8:46

Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.  celý článek

Nejen Hra na oliheň. Jižní Korea umí pro Netflix točit i kvalitní reality show

Strážce streamu
vydáno 21. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už jste stihli zkouknout všech osm dílů seznamovací reality show Peklo pro nezadané, která měla na Netflixu premiéru kolem vánoc? Pokud ne, tak to...  celý článek

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

vydáno 21. ledna 2022  12:27

SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy