metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 16 °C

Pondělí 20. března 2023. Svátek má Světlana

Dalších 7 fotografií v galerii
Vila na adrese Pod Vyhlídkou 19 | foto: Google Maps/ČTK

Památkáři zuří. Blanka Matragiová nechala zbourat chráněnou vilu na Ořechovce

  13:55,  aktualizováno  15:16
Firma Matragi Design, kterou spoluvlastní slavná módní návrhářka Blanka Matragi, bez povolení zbourala památkově chráněnou vilu na pražské Ořechovce. Od pražských památkářů proto dostala pokutu. ČTK to dnes řekl ředitel magistrátního odboru památkové péče Jiří Skalický. Výši pokuty nechtěl komentovat, protože společnost se proti ní odvolala. Případem se proto nyní bude zabývat ministerstvo kultury. Výše pokuty může být až dva miliony korun. Firma také může dostat pokutu od stavebního úřadu Prahy 6.

Rodinný dům stál v památkové zóně Vilová kolonie v ulici Pod Vyhlídkou. Na jeho zbourání upozornilo v lednu občanské sdružení Praha 6 ztrácí tvář, informace se objevila v posledních dnech také v tisku. Matragi Design na rekonstrukci podle webových stránek sdružení získala územní rozhodnutí i stavební povolení.

Dům se neměl zásadně měnit

Záměr neměl zásadním způsobem změnit charakter domu. Během rozsáhlé opravy měla v domě vzniknout například sauna, dvě garáže nebo podkrovní pracovna, rozšířeno také mělo být technické zázemí. Povolení počítalo například s vybouráním některých stropů.

Zbořená vila na Ořechovce
Zbořená vila na Ořechovce
Zbořená vila na Ořechovce

Zbořená stavba na Ořechovce

Podle šetření památkářů sice na zeď domu spadl strom, v té době již ale byl objekt ve velmi špatném stavu a částečně rozebrán. Památkáři proto s firmou zahájili sankční řízení a rozhodli o udělení pokuty. Zákon připouští sankci až do dvou milionů korun. Její výše záleží podle Skalického na závažnosti přestupku, společenské nebezpečnosti nebo na tom, jestli společnost porušila předpisy opakovaně. Firma Matragi Design s udělením pokuty nesouhlasila, odvolala se proto k ministerstvu kultury.

Samo se nám to svalilo, říkají majitelé

Udělení pokuty přivítal ředitel pražského územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu Ondřej Šefců. "Je to na místě, protože rekonstrukce neprobíhala tak, jak měla," řekl. Ústav se podle něj v minulosti projektem přestavby zabýval a odsouhlasil jej. "Později jsme byli seznámeni s holým faktem, že se jim to svalilo," dodal Šefců.

Matragi Design již zaslal nový projekt na novostavbu, která by měla být o jedno patro vyšší, změnit by se také měla střecha. Památkáři takovou podobu odmítli, podle Šefců se do dané lokality nehodí. Konečné slovo bude mít magistrátní odbor památkové péče.

Další pokuta může ještě přijít

"Sankci může firma dostat i od stavebního úřadu Prahy 6," sdělil mluvčí šesté městské části Adam Halmoši. Úřad již se společností zahájil řízení. "Jedná se o možném zakonzervování staveniště do doby, než bude rozhodnuto, co lze na místě postavit nového. Společnost bude muset také doložit a vysvětlit, jak je možné, že vila byla srovnána se zemí," uvedl Halmoši.

Stavební úřad zároveň požaduje statický posudek a plán, jak chce stavebník zajistit bezpečnost staveniště proti sesuvu. "Postih až do výše půl milionu korun hrozí jak společnosti Matragi Design, tak dodavatelské firmě," dodal Halmoši.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jana Mesarčová je zamilovaná do poklopů. Kanál chce dokonce i na známky

vydáno 20. března 2023  5:21

Každý jsme jiný, a tedy i naše sny vypadají odlišně. U kreativních jedinců může jít o poměrně originální výjevy. Neobvyklou zálibu má třeba dlouholetá...  celý článek

Sládek Honza Ilgner má pivovar jako alchymistickou dílnu

vydáno 19. března 2023  19:00

Vaří trendy v pivovaru Radouš i neobvyklé pivní styly ve svém projektu The Barn. Název znamená anglicky stodola a právě do zrekonstruované stodoly v...  celý článek

Každý zápas má svůj příběh, který vyprávíte divákům, říká Král Slova Kuba

vydáno 19. března 2023  13:52

Jmenuje se Jakub Pešek, ale v ringu má přezdívku Král Slova Kuba. Dřív jako wrestler zápasil, nyní je moderátorem a hlavním rozhodčím. Potkat ho můžete...  celý článek

Fronta na maso na Letné budí emoce i šedesát let po odstřelu. Stačí jedna stará fotka

Praha? Aha!
vydáno 19. března 2023  11:40

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek