metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Středa, 29. září 2021. Svátek má Michal.
Rozumní pejskaři své čtyřnohé přátele uhlídají. | foto: MAFRA

Pes jenom na vodítku. Jenže zvíře taky potřebuje pohyb, musí nasávat informace i pachy

  5:15
Muž v Praze neuhlídal volně pobíhajícího psa. Ten těžce zranil malé dítě. Změní se v hlavním městě, anebo i jinde, pravidla pro venčení?

Volně pobíhající hafani, vyděšení lidé, pokousání. Problém, kterému v různé míře čelí velká města i malé obce. Hladinu pozornosti rozčeřil případ z pražského Petřína.

Když vidím neznámého pejskaře, jsem na pozoru
Muž venčil známým psa. Zvíře nebylo na vodítku, napadlo malé dítě a způsobilo mu těžká zranění. Vedení Prahy proto připravilo novou vyhlášku, která by měla výrazně omezit život těchto zvířat a pevně je venku připoutat k vodítkům.

Vyhlídli jsme si skupinku pejskařů na ohrazeném psím hřišti na pražském Jižním Městě. Že město uvažuje o konci volného pobíhání jejich miláčků kvůli těžkému zranění dítěte, vědí. „Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby takových hřišť jen tady na sídlišti pro osmdesát tisíc lidí bylo víc,“ říká majitelka malého psíka. Hodně podle ní záleží na tom, jak si majitel miláčka vychová. „Když vidím někoho se psem, koho ještě neznám, tak si toho svého raději přitáhnu a jsem ostražitější,“ dodává žena. Další pejskař, už s větším zvířetem, hned dodává, že už od pohledu se dá odhadnout, jestli je pes vychovaný, nebo ne. „Když jde dotyčnému u nohy, neposkakuje, tak jsem v pohodě,“ říká majitel půlročního, ale už velkého psa. „Jenže je to jako s člověkem, psi pohyb potřebují, nemohou se jen povalovat, je to pro ně přirozené,“ vysvětluje pejskař. Všichni na hřišti se shodují, že pohyb je pro jejich svěřence důležitý.

Výcvik není mávnutí kouzelnou hůlkou
Názor ohledně fyzické aktivity ostatně potvrzují i odborníci. „Pes na vodítku netrpí, ale fyzická aktivita je pro něho opravdu důležitá. Pes se musí proběhnout, má mít možnost aportovat. Ne každý má zahradu. Pro psa je ale důležitá psychická pohoda, možnost poznávat, čuchat, nasávat informace skrze pachy,“ říká Klára Groulíková z Online psí školy. Nezbytný je proto podle jejích zkušeností i kontakt s dalšími psy, tedy jejich socializace.

Jak se mají majitelé se svými psy pohybovat a chovat na veřejnosti, upozorňují v obcích vyhlášky různě uzpůsobené daným poměrům a zkušenostem. „Důvodem, proč je pohyb psů na veřejném prostranství upraven obecně závaznou vyhláškou, je skutečnost, že často dochází k poškozování lidského zdraví při napadení psem. Proto je jejich volný pohyb legislativně upravován. Majitel je také povinen učinit taková opatření proti úniku z oploceného prostoru, z vodítka, aby nedošlo k napadení člověka, ale ani k napadení psů navzájem,“ uvádí například vyhláška Petrova nad Desnou.

Kvalitní cvičitel myslí na obě strany. „V rámci výcvikových lekcí, které vedu, se snažím víc než se psem pracovat s majiteli a čím dál více vidím, že lidé mají představu kouzelné hůlky Harryho Pottera. Prostě psa vycvičíme mávnutím hůlky,“ varuje Michaela Končulová z centra pro výcvik Hafbezobav.cz.

Mají se bát také jinde?
Jak deník Metro zjišťoval, v jiných městech Česka problém tolik jako Praha nevnímají, zpřísnění nechystají. „V Karlových Varech jsme se s tím potýkali v minulosti, v současné době je díkybohu klid,“ uvedl pro deník Metro Marcel Vlasák, velitel karlovarských strážníků. Že by museli měnit znění současné vyhlášky, o tom v Karlových Varech neuvažují.

Problémoví psi i lidé

  • Napadení nebo zranění člověka pobíhajícím psem není vzácností. Několik případů z posledních pěti let.
  • Při venčení v Čejově na Pelhřimovsku zaujal neupoutaného psa desetiletý chlapec ve vodě na kraji rybníka. Zvíře se na dítě vrhlo do vody a silně ho poškrábalo. Policie to vyhodnotila jako podezření z přestupku proti občanskému soužití a proti pořádku v územní samosprávě.
  • Ranou pěstí a roztrženým rtem skončila na brněnském dětském hřišti debata o volném pohybu psů. Otec jednoho z hrajících si chlapců totiž nohou odstrčil volně pobíhající zvíře, to se ale nelíbilo majitelce. A tak povolala svého partnera  s dalším psem. Nově příchozí pak otce napadl.
  • Opilá majitelka psa bez náhubku nespolupracovala s policisty poté, co její pes pokousal dítě jiné návštěvnice téže restaurační zahrádky v Ostravě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Požitek ze skateboardingu je nádherná věc, říká trenér Martin Hořák

vydáno 28. září 2021  17:54

Jednatřicetiletý trenér skateboardingu Martin Hořák má na ruce vytetovaný nápis Skate is My Life. Tomuto sportu se věnuje už dvaadvacet let i jako aktivní...  celý článek

Opravdu nám scházejí všechny stavby, které jsme bourali? A ještě zbouráme?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. září 2021  16:05

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Český unikát. Podívejte se přímo do kladenských věžáků

vydáno 27. září 2021  5:06

Přijeďte na vlastní kůži zažít, že Kladno není jen kolébkou hokejových nadějí, ale nabízí mnohem víc.  celý článek

Autobusoví šotoušové měli svátek. V Letňanech se konala přehlídka

vydáno 27. září 2021  4:47

Čtvrtý ročník Autobusového dne PID potěšil v sobotu v Praze všechny milovníky veřejné dopravy. Na autobusovém terminálu u stanice metra Letňany se konala...  celý článek

Vaše fotky z Prahy