metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 34 °C

Čtvrtek 18. srpna 2022. Svátek má Helena

Větší foto
Olga Schmidtová | foto: Metro.cz

Po smrti chci do kompostu, či na univerzitu, přeje si babička z Rafťáků

  12:30
.„Já jsem ti chtěla dát jednu lžičku medicínky. Otevři ústa a šup!“ Známou scénu z filmu Rafťáci, kdy babička krmí malého Honzíka rybím tukem, zná každý milovník tohoto českého filmu, který zítra dává TV Nova. Představitelka babičky Olga Schmidtová oslavila v lednu 94. narozeniny, poslední tři roky žije v Domově Vlčí mák na Praze 6.

Původem slovenské herečce není jedno, co bude po smrti s jejím tělem. „Jednou jsem slyšela v rozhlase o způsobu pohřbívání lidí jako kompostu do země. A mě to nadchlo,“ svěřila se deníku Metro. Líbí se jí hlavně představa, že vrátí přírodě to, co si od ní celý život brala. „Lidé se živí třeba ovocem ze stromů nebo zvířaty. Já tedy ne, protože jsem vegetariánka. Měla jsem vždy pocit, že mám podíl na vyvražďování zvířat. Ale já chci být prospěšná i po smrti,“ vysvětlila Schmidtová svou touhu být zkompostována.

Jedním dechem však dodává, že tento způsob pohřbívání není u nás zatím povolený. Proto má bývalá herečka náhradní přání, jak by s jejím tělem mělo být po smrti zacházeno. „Napadlo mě, že dám své tělo na lékařské účely. Medici na mě budou moci zkoumat, jaké má člověk ucho nebo ledviny. A až se na mně něco naučí, tak mě do něčeho zabalí a pochovají do země,“ přeje si Schmidtová. Vedle sebe by poté chtěla mít vysazený strom.

Sama herečka se do Domova Vlčí mák pro válečné veterány dostala díky svému druhému manželovi Mirko Schmidtovi, který byl aktivistou Slovenského národního povstání a přežil pobyt v koncentračním táboře Sachsenhausen. „Když už jsem byla sama a nedokázala jsem se o sebe plnohodnotně postarat, našla jsem dopis pro mého manžela, ve kterém stálo, že si jako válečný veterán může s manželkou zažádat o pobyt ve Vlčím máku,“ popsala svou cestu do domova Schmidtová.

Navštívit ji může každý, kdo by se chtěl se slavnou a stále vitální bývalou herečkou setkat. Stejně jako to dělají její žačky z umělecké školy, kde Schmidtová dříve učila. „S jednou z nich jsem také probírala nápad na kompostaci lidských ostatků a ona mě chápala. To není úplně běžné,“ svěřila se Schmidtová. Moc často se jí nestává, že s ní o tom lidé mluví, či dokonce souhlasí.

Babička z Rafťáků ale cítí, že musí světu navrátit to, co je za celý život dlužna.„Narodili jsme se jako malé půlmetrové děťátko. Abychom dosáhli výšky dospělého člověka, musíme přijímat živiny z přírody. Takže to, o co jsme přírodu ochudili, jí musíme částečně vrátit. Třeba uložením našich těl do země. Není to tak správně?“ ptá se čtyřiadevadesátiletá herečka. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek

Vítejte v ráji ředkví, Tří sester a vil od Václava Šindeláře

vydáno 17. srpna 2022  14:57

Divadlo Sklep, ředkvičky, hospoda U Báby. Dobeška. Co všechno může skrývat tahle kouzelná vilová osada, vklíněná do Braníka? Odpověď přináší kniha...  celý článek

„Ve firmách by měl být generační balanc, ideální je věky lidí namixovat“

vydáno 17. srpna 2022  6:00

Boří stereotypy, označuje se za rebelku v byznysu. Provozní ředitelka Creative Dock Gabriela Teissing podporuje ženy, aby se kariéry v oblasti technologií...  celý článek