metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 34 °C

Čtvrtek 18. srpna 2022. Svátek má Helena

Další 1 fotografie v galerii
Nový autobus SOR bude po Praze jezdit ještě rok. | foto: DPP - ZDENĚK BEK

Počíhejte si na něj. Nový bus v Praze střídá linky jako ponožky

  5:33
Prototyp vozu SOR bude po hlavním městě jezdit rok. Znají ho i v Hradci Králové nebo například v Kladně.

Je to krasavec a každý den se jím můžete svézt na jiné lince. Tak hovoří fanoušci hromadné dopravy, takzvaní šotoušové, o novém přírůstku do vozového parku pražského dopravního podniku (DPP).

„Nový kloubový autobus SOR NS 18 postupně testujeme na různých linkách. Činíme tak proto, aby došlo k jeho vyzkoušení ve všech provozních režimech a podmínkách. A také abychom si zajistili zpětnou vazbu cestujících i od různých řidičů,“ říká pro deník Metro mluvčí DPP Aneta Řehková.

Dopravce využil nabídku výrobce, společnosti SOR Libchavy, na roční pronájem tohoto vozidla za symbolickou částku sto korun měsíčně. Svou pouť autobus prozatím zahajuje na linkách garáže Hostivař, postupně ale navštíví i ostatní garáže.

„Aktuální jízdní řády testovacího autobusu naleznete na našem webu dpp.cz v podsekcích Společnost a Aktuality a akce DPP,“ dodává pro Metro Řehková. Dnes bude nový bus jezdit na lince číslo 124, zítra na lince 195.

Nová typová řada NS, která navazuje na nejrozšířenější autobusy v DPP, tedy vozy SOR NB 12 a NB 18, brázdí ulice metropole v rámci testovacího provozu vůbec poprvé. Jde o druhý předváděcí vůz této řady, jenž byl pro provoz v tuzemsku vyroben. Jeho dříve vyrobené dvojče, které je nyní u německého dopravce Omnibusbetrieb Saalekreis, jezdilo v minulých letech v ulicích Českých Budějovic, Hradce Králové a Kladna. Krátce se také podívalo do Polska a na Slovensko.

„Výbava autobusu i informační systém odpovídají platným standardům kvality PID, včetně klimatizace prostoru pro cestující i kabiny řidiče. Vozidlo je navíc osazeno systémem sledování mrtvých úhlů, který v případě pozitivních výsledků testování plánujeme poptávat při další obnově naší flotily autobusů,“ uvádí dopravní podnik na svém webu.

Nový SOR sklízí již první ohlasy na sociálních sítích. Cestující si chválí moderní vzhled busu i fakt, že jej dopravce získal k zapůjčení levně. Kopcovitá Praha a zejména zimní období jsou pak podle mnohých na testování naprosto ideální. Chystáte se projet novým autobusem SOR i vy? Napište nám na autorovu e-mailovou adresu filip.jarosevsky@metro.cz, jaké to bylo.

Autobus SOR ale není jediný přírůstek, který budou šotoušové v následujících týdnech cíleně vyhledávat. Na začátku příštího roku chce dopravní podnik nasadit do ulic Prahy čtrnáct nových elektrobusů. Ty od ledna potkáte především na linkách 154 a 213.

„Dosud totiž autobusy pražské MHD ročně spotřebovaly přibližně třicet milionů litrů nafty a vyprodukovaly přibližně 67 900 tun oxidu uhličitého. Je jasné, že takhle to dál nejde,“ komentuje busy na Facebooku primátor Zdeněk Hřib. Podle současných plánů bude mít Praha do roku 2030 třetinu busů na elektrický pohon.

Hlavní zprávy

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Komerční sdělení

Festival netradičních sportů zve na atraktivní program

vydáno 18. srpna 2022

NEfestival neboli Festival netradičních sportů bude v sobotu 20. srpna velkým lákadlem v Heřmanově Městci na Chrudimsku.   celý článek

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek

Vítejte v ráji ředkví, Tří sester a vil od Václava Šindeláře

vydáno 17. srpna 2022  14:57

Divadlo Sklep, ředkvičky, hospoda U Báby. Dobeška. Co všechno může skrývat tahle kouzelná vilová osada, vklíněná do Braníka? Odpověď přináší kniha...  celý článek