metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Úterý, 3. srpna 2021. Svátek má Miluše.

Větší foto
Cestujete také v MHD naboso? Otázka budila zájem. | foto: Metro.cz

Podle přepravního řádu musí být cestující řádně ustrojeni. Můžu být v MHD naboso?

  10:00
Cestujete hromadnou dopravou také naboso? Tahle prostá otázka spustila minulý týden lavinu komentářů na Facebooku deníku Metro. Povětšinou šlo o pozitivní komentáře. Deník Metro zjistil, že bosí lidé v MHD ostatním nevadí.

„Také jsem jela naboso. Lodičky se proměnily ve španělskou botu, trochu jsem se styděla, ale pravda je, že nohy mám jen jedny,“ komentovala facebookový příspěvek čtenářka Lucie Pěnkavová.

Mnoho dalších cestujícím bez bot dle svých slov přímo fandí či sbírá odvahu přepravovat se podobně. „Sama odvahu bohužel nemám,“ komentovala uživatelka Alena Králová. „Lepší bez bot než bez kalhot,“ doplnila uživatelka Petra Petra. Třetí kategorii tvoří vtipálci nebo také ti, kteří absenci obuvi nemají problém u druhých tolerovat. „Lidi naboso vnímám jako normální cestující, tudíž mi nevadí a neřeším,“ napsala čtenářka Metra Petra Desenská.

Přepravovat se ve vozidle v nedostatečném oděvu je v některých městech v hromadné dopravě zakázáno. Smluvní přepravní podmínky to explicitně zmiňují například v případě dopravního podniku v Ústí nad Labem či v Mostu. Zde například nemůžete cestovat MHD pouze v plavkách či bez oblečení na horní části těla. O absenci obuvi ale nehovoří přepravní protokol žádného z dopravců.

V pražských autobusech, metru a tramvajích jsou pravidla dokonce ještě volnější. „Cestujícímu není při přepravě v zájmu zajištění bezpečnosti jeho i ostatních osob dovoleno zejména přepravovat se takzvaně v nedostatečném oděvu. Tím je míněno například pouze v plavkách, ve spodním prádle, bez oblečení a podobně. Bosé nohy neřešíme,“ vysvětluje pro Metro mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Povinnost ustrojit se řádně na cestu je ve smluvních přepravních podmínkách uvedena na stejném místě jako například stát či ležet na sedadlech, kouřit nebo jíst a pít ve vozidlech nebo v přepravním prostoru. Pokud někdo konzumuje nějaký pokrm v metru, tramvaji či také vautobusu, hrozí mu aktuálně pokuta čtyři sta korun.

Jak v minulosti pro deník Metro opakovaně vysvětloval šéf pražských revizorů Pavel Kurka, padají podobné pokuty minimálně. Revizoři totiž hříšníka před samotnou pokutou upozorňují, aby buďto konzumace zanechal a jídlo schoval, nebo opustil prostředek hromadné dopravy. Většina si dá říct bez problémů.

Stejná logika platí i v případě nedostatečného ustrojení. Buď se obleč, nebo si na zastávce vystup. „Žijeme v demokracii. Ať si tedy každý dělá, co chce, dokud druhé neomezuje,“ komentuje téma na Facebooku čtenář David Černý.

Komentáře

Hlavní zprávy

Průzkum deníku Metro. Zeptali jsme se vás, co říkáte na zdražení lístků na MHD

vydáno 3. srpna 2021  5:00

Od 1. srpna zdražily některé jízdenky. Zeptali jsme se vás, co si o tom myslíte. Šest nebo osm korun si nově připlácejí ti cestující, kteří byli zvyklí v...  celý článek

Brašnář z Dobrušky: Vyučil jsem se také u prvorepublikových mistrů

vydáno 2. srpna 2021  16:34

Na vlastní triko jede brašnář Pavel Matouš z Dobrušky už třináct let. Začínal aktovkami, postupně přidával opasky, peněženky a další kožené výrobky....  celý článek

Mimořádný úvodník: Jdeme za vámi do ulic!

vydáno 2. srpna 2021  15:54

Nebojte, to není výzva k revoluci. I když vlastně trochu ano. Začátkem července jsme vstoupili do 25. sezony vydávání deníku Metro, posílali jste nám...  celý článek

Deník nastávajícího otce? Ze zdánlivé banality se může vyklubat jeden z nejtěžších článků

vydáno 2. srpna 2021  14:06

Komedie Deníček moderního fotra zamíří do kin příští týden. O své „předotcovské“ postřehy se zatím na stránkách Metra dělí jeho redaktor Filip...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám