metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 13 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti

Další 3 fotografie v galerii
Hasiči zasahují u požáru | foto: HZS - Radek Krahulík

Pozor, hoří! Hasiči hlásí požáry vánočních stromků, adventních věnců i betlému

  12:59
Pražští hasiči důrazně varují: Pozor na poslední svíčku či prskavku na vašem stromku! V posledních dnech už vyjížděli k několika zbytečným „vánočním“ požárům, způsobeným neopatrností při manipulaci s ohněm.

 „Tradice odstrojování vánočních stromů a vůbec veškeré vánoční výzdoby po tříkrálovém dnu by se měla obejít bez zbytečných požárů,“ upozorňuje mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová a důrazně varuje právě před pověstnou poslední svíčkou. „Jehličí je v tuto dobu už hodně suché a varujeme před možným vzplanutím dekorace,“ dodává Adamcová. Její slova potvrzují i některé zásahy hasičů v posledních dnech. Na Nový rok hořel vánoční stromek v Biskupcově ulici na Žižkově, kde požár napáchal škodu za 70 tisíc, a došlo ke zranění tří osob, které musel ošetřit lékař.

Vánoční požáry nepřežil ani Ježíšek

Vánoční výzdoba hořela i v sobotu na Černém Mostě. Hořící adventní věnec stačila rodina uhasit ještě před příjezdem hasičů. Požárem však byl poničen obývací pokoj a škoda způsobená požárem je odhadnuta na 30 tisíc korun.

Jednotka hasičů zasahovala i v kostele svatého Štěpána na Novém Městě, kde museli uhasit hořící betlém. „Příčinou vzniku požáru byla nedbalost při používání otevřeného ohně, dle faráře škoda požárem nevznikla,“ dodala Adamcová.

Kam vánočním stromkem

Vysloužilé vánoční stromky rozhodně nepatří do popelnic a kontejnerů na směsný či tříděný odpad ani na stanoviště tříděného odpadu.

  • Naopak by je lidé měli dávat na venkovní stanoviště směsného odpadu či na vyhrazená místa u domů. Svoz stromků potrvá až do konce února.
  • Stromky nepatří do popelnic zdůvodu snižování jejich kapacity.
  • Podle Pražských služeb je stačí volně odložit vedle popelnice nebo kontejneru na směsný odpad.
  • Obyvatelé Prahy každoročně vyhodí až 300 tisíc vánočních stromků a s podobným číslem počítají Pražské služby i letos.
  • V některých případech může dojít k situaci, kdy popelářské auto stromek od popelnic neodveze kvůli přeplněnosti vozu. Pak je stromek odvezen při dalším svozu nebo  speciálním vozidlem určeným jen pro svoz vyhozených stromků. Těch bude letos po metropoli jezdit deset. 
  • Vyhozené vánoční stromky nekončí na skládce, ale dále se  zpracovávají a končí například jako palivo. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Veganské hamburgery jsou v Česku stále dražší než ty z masa. Přesto jejich obliba roste

vydáno 28. září 2022  17:09

Planetu lze chránit různými způsoby. Prodejci nebalených potravin a dalšího zboží si lámou hlavu. Obraty jim klesají. Počet lidí, kteří spotřebovávají...  celý článek

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek