metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 1 °C

Pátek, 18. ledna 2019. Svátek má Vladislav.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: AP

Praha holuby zneškodňuje. Zima je ideální

6. listopadu 2018  10:46 Filip Jaroševský Metro.cz
Opeřenci z osmé městské části si před udušením užívají kvalitní krmivo. Pak putují z klecí do kafilerie.

Někde rozpačitě váhají, jinde konají. Tak by se mohla jevit situace kolem všudypřítomných holubů v hlavním městě. Trpělivost již došla radnici osmé městské části, která se nedávno rozhodla bojovat proti nánosům ptačího trusu bodci na lampách veřejného osvětlení. Nyní ve válce s opeřenci zachází ještě dál. Na střechy budov rozmísťuje klece s kvalitním krmivem. Jakmile však do nich holubi vlétnou, nemohou ven. Nejpozději na konci týdne je pak čeká smrt udušením oxidem uhličitým.

„Je tedy pouze na vás, vlastníci objektů, jestli se také k této akci na své finanční náklady připojíte,“ vzkazuje prostřednictvím deníku Metro Eva Šimková z Odboru životního prostředí Prahy 8.

Hlavní město chce přes zimu holubí populaci snižovat ve velkém. Stejnou hubicí taktiku, jakou zkoušejí na osmičce, tak nyní podniká i magistrát spolu s radnicemi druhé, třetí, šesté a deváté městské části. „Vhodným obdobím ke snižování holubí populace je totiž listopad až únor následujícího roku. Projekt je také nutné opakovat tři roky za sebou,“ dodává Šimková.

Od loňského července platí v metropoli nový „holubí zákon“. Ten ukládá vlastníkům objektů zajistit je před hnízděním těchto opeřenců, jejich posedáváním na fasádách a parapetech. Magistrát problémy s ptáky řeší obvykle bodci rozmístěnými kolem soch v centru či ochrannými sítěmi. Osvědčil se také odchyt. S náporem holubů si umějí poradit i nákupní centra. Na Chodově mají například na jejich plašení makety dravých ptáků. Na Černém Mostě na ně posílají dravce. „Holub skalní, žijící ve městech, není ptákem, na kterého by se vztahovalo ustanovení o ochraně přírody a krajiny,“ vysvětluje Šimková.

Za přemnožení holubů jsou v Praze zodpovědní také ti, kteří je krmí. Ptáci přitom mohou být dle odborníků nositeli různých druhů parazitického hmyzu, zejména roztočů. Ti mohou způsobit u citlivých jedinců, zejména dětí, astmatické obtíže, rýmu či záněty spojivek. Holubi tak mohou ohrožovat lidské zdraví. 

Útlocitní Pražané

  • Všechny druhy volně žijících ptáků jsou dle zákona chráněny. Z této ochrany je však vyjmut holub skalní, jehož početné populace osídlují především stavby ve městech.
  • Holubi jsou v metropoli hubeni ve velkém. Řada představitelů radnic si však v informování veřejnosti o těchto krocích počíná opatrně. Důvod je podle Evy Šimkové z odboru životního prostředí Prahy 8 prostý. Lidé jsou totiž vůči holubům stále velmi útlocitní.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zranění z Troji mohli dostat peníze dříve

Lávka v Troji padla v prosinci 2017. Oběti jsou dodnes bez koruny.
vydáno 18. ledna 2019  12:20

Oběti pádu trojské lávky dostanou zatím jen zálohu. Pojišťovna ji navíc možná vyplatí později, než slibují radní.  celý článek

Nový hlas v devíti stanicích metra

Stanice metra Budějovická
vydáno 18. ledna 2019  5:55

Hlášení pro nevidomé mají premiéru na Muzeu, Jinonicích i Karlově náměstí.  celý článek

Mladí filozofují, staří rovnou třídí

Ilustrační snímek
vydáno 17. ledna 2019  13:25

Sáčky, plastové krabičky, papír. Na třídění odpadu jsme kabrňáci.  celý článek

Výluky potrápí Střešovice i centrum

Ilustrační snímek
vydáno 17. ledna 2019  9:59

Krátkodobých výluk se koná v hlavním městě více než stovka ročně. Většinou za ně mohou nejrůznější opravy, jejichž cena se podle mluvčí dopravního podniku...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám