metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 28 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: AP

Praha holuby zneškodňuje. Zima je ideální

  10:46
Opeřenci z osmé městské části si před udušením užívají kvalitní krmivo. Pak putují z klecí do kafilerie.

Někde rozpačitě váhají, jinde konají. Tak by se mohla jevit situace kolem všudypřítomných holubů v hlavním městě. Trpělivost již došla radnici osmé městské části, která se nedávno rozhodla bojovat proti nánosům ptačího trusu bodci na lampách veřejného osvětlení. Nyní ve válce s opeřenci zachází ještě dál. Na střechy budov rozmísťuje klece s kvalitním krmivem. Jakmile však do nich holubi vlétnou, nemohou ven. Nejpozději na konci týdne je pak čeká smrt udušením oxidem uhličitým.

„Je tedy pouze na vás, vlastníci objektů, jestli se také k této akci na své finanční náklady připojíte,“ vzkazuje prostřednictvím deníku Metro Eva Šimková z Odboru životního prostředí Prahy 8.

Hlavní město chce přes zimu holubí populaci snižovat ve velkém. Stejnou hubicí taktiku, jakou zkoušejí na osmičce, tak nyní podniká i magistrát spolu s radnicemi druhé, třetí, šesté a deváté městské části. „Vhodným obdobím ke snižování holubí populace je totiž listopad až únor následujícího roku. Projekt je také nutné opakovat tři roky za sebou,“ dodává Šimková.

Od loňského července platí v metropoli nový „holubí zákon“. Ten ukládá vlastníkům objektů zajistit je před hnízděním těchto opeřenců, jejich posedáváním na fasádách a parapetech. Magistrát problémy s ptáky řeší obvykle bodci rozmístěnými kolem soch v centru či ochrannými sítěmi. Osvědčil se také odchyt. S náporem holubů si umějí poradit i nákupní centra. Na Chodově mají například na jejich plašení makety dravých ptáků. Na Černém Mostě na ně posílají dravce. „Holub skalní, žijící ve městech, není ptákem, na kterého by se vztahovalo ustanovení o ochraně přírody a krajiny,“ vysvětluje Šimková.

Za přemnožení holubů jsou v Praze zodpovědní také ti, kteří je krmí. Ptáci přitom mohou být dle odborníků nositeli různých druhů parazitického hmyzu, zejména roztočů. Ti mohou způsobit u citlivých jedinců, zejména dětí, astmatické obtíže, rýmu či záněty spojivek. Holubi tak mohou ohrožovat lidské zdraví. 

Útlocitní Pražané

  • Všechny druhy volně žijících ptáků jsou dle zákona chráněny. Z této ochrany je však vyjmut holub skalní, jehož početné populace osídlují především stavby ve městech.
  • Holubi jsou v metropoli hubeni ve velkém. Řada představitelů radnic si však v informování veřejnosti o těchto krocích počíná opatrně. Důvod je podle Evy Šimkové z odboru životního prostředí Prahy 8 prostý. Lidé jsou totiž vůči holubům stále velmi útlocitní.

Komentáře

Hlavní zprávy

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek

Komerční sdělení

Městská mobilita 2: Rozumný a hbitý pohyb po městských aglomeracích.

vydáno 29. června 2022

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek