metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Sobota 1. dubna 2023. Svátek má Hugo
Napravení stavebních předpisů má na starosti náměstek primátorky Matěj Stropnický. | foto: ŽnS

Praha musí chyby ze stavebních předpisů odstranit do pondělí, varuje ministerstvo

  21:56
Praha má do pondělí lhůtu, aby odstranila chyby v pražských stavebních předpisech, které jsou v rozporu se stavebním zákonem. Když to nestihne, bude muset ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) platnost předpisů pozastavit. Stanovisko ministryně dnes tlumočil mluvčí MMR Karel Dlabač. Primátorka Adriana Krnáčová dnes prostřednictvím mluvčího Jiřího Wolfa vzkázala, že rada města se bude novelou sporných předpisů zabývat v úterý.

Pražské stavební předpisy, které jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu, vešly v platnost v říjnu. Určují podmínky, za kterých se může v hlavním městě stavět. Na základě nich ale mimo jiné nebudou moci vznikat nové samostatně stojící billboardy, a až těm současným skončí platné stavební povolení, firmy budou muset obří reklamní poutače a plochy odstranit. Právě tato část předpisů vyvolala v uplynulých měsících bouřlivou debatu.

Lhůta pro odstranění chyb je šedesát dnů

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová dnes v tiskové zprávě uvedla, že MMR Prahu na nedostatky v předpisech upozorňuje dlouhodobě a celou dobu poskytuje hlavnímu městu maximální součinnost. Dosud se prý uskutečnily na to téma tři schůzky a příští týden se Šlechtová sejde s Krnáčovou. Ministerstvo zaslalo podle Šlechtové výzvu k nápravě v říjnu, šedesátidenní zákonná lhůta uplyne 15. prosince.

Pokud magistrát rozpor neodstraní, nedává zákon o hlavním městě Praze ministerstvu jinou možnost než pozastavit účinnost pražských stavebních předpisů, a to bez zbytečného odkladu po uplynutí lhůty k nápravě. „Jedinou možností Prahy, jak se vyhnout pozastavení účinnosti, je okamžitě přijmout novelu předpisu, která by napravila vytýkané nedostatky a odstranila rozpory se zákonem,“ uvedla ministryně.

Stavební předpisy Praha potřebuje

Krnáčová několikrát zopakovala, že Praha stavební předpisy potřebuje. Jednání s MMR a přípravu novely má podle ní na starosti náměstek Matěj Stropnický z Trojkoalice. Primátorka ale zároveň bez dalšího komentáře potvrdila informaci, že se v pondělí sešla se šéfem společnosti BigBoard Richardem Fuxou, který žádá zrušení předpisů.

Stropnický dnes nechtěl jednání komentovat. Někteří politici z Trojkoalice, která spolu s ANO a ČSSD Praze vládne, ale podle zákulisních informací trvají na zachování předpisů natolik, že je spojují s diskusí o dalším osudu pražské koalice.

Hudeček čelil kvůli předpisům kritice

Kvůli stavebním předpisům vyvolala billboardová firma před letošními volbami silnou mediální kampaň, v níž se opřela do propagátora předpisů, exprimátora Tomáše Hudečka. Pokud nebudou předpisy zrušeny, hrozí státu arbitráží. Nové stavební předpisy naopak přivítala odborná veřejnost a developeři.

Televize Nova dnes uvedla, že Hudeček čelí kvůli předpisům trestnímu oznámení. Podle něj se spolu s architektem hlavního města Pavlem Hniličkou a náměstkem ministryně pro místní rozvoj Ondřejem Votrubou údajně dopustil trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Předpisy prý prosazovali nestandardním způsobem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

S Rentou z nemovitosti se senioři nečekaných výdajů bát nemusí

vydáno 1. dubna 2023

Už 7 let hovoříme se seniory na téma finanční gramotnosti, děláme přednášky a radíme jim, když jsou v úzkých. Pro mnohé z nich je těžké vyjít s důchodem....  celý článek

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek

Onemocněla mu jediná ledvina: Nepodceňujte prevenci, vzkazuje

vydáno 31. března 2023  12:50

Když mu lékař při ultrazvukovém vyšetření oznamoval, že v jeho těle vidí pouze jednu ledvinu, přišlo mu to nejprve jako vtip. Tehdy 18ti letý Sven z Plzně...  celý článek

Známý lékař lidských srdcí: „Lékař není šéfkuchař, aby si držel tajemství jen pro sebe“

vydáno 31. března 2023  9:49

Svět miluje lidi veselé, akční a rozhodné. Petr Neužil, mediálně známý kardiolog z Nemocnice Na Homolce, k nim patří. Možná o něm nevíte, že má na kontě...  celý článek