metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Úterý, 25. ledna 2022. Svátek má Miloš.
Letecký pohled na Kongresové centrum z roku 1981 | foto: KCP

Praha schválila smlouvu se státem. Má zachránit Kongresové centrum

  14:53
Zastupitelé hlavního města dnes udělali další krok k záchraně zadluženého Kongresového centra, když schválili znění akcionářské smlouvy mezi Prahou a Českou republikou. Smlouva upravuje vlastnický vztah mezi oběma akcionáři.

Vláda souhlasila s nabytím majetkové účasti upsáním akcií ve jmenovité hodnotě dvě miliardy korun a bude jich vlastnit 70 procent, přesně tolik totiž činí dluh KCP. Pokud by vláda do majetkové struktury centra nevstoupila, podle náměstka primátora Václava Novotného by zkrachovalo. Podepsanou smlouvu budou muset na příštím jednání schválit zastupitelé.

Praha si zachová majoritu v představenstvu, stát v dozorčí radě

Radní hlavního města již na začátku října snížili základní kapitál KCP o 526,3 milionu korun na 880 milionů Kč. Zároveň rozštěpili akcie na 88 kusů při jmenovité hodnotě deset milionů korun. "V dalším postupu se předpokládá upsání 200 kusů nových akcií ve jmenovité hodnotě deset milionů korun na jméno Česká republika, zastoupenou ministerstvem financí ČR," píše se v dokumentu, který schválili zastupitelé.

Akcionářská smlouva mimo jiné řeší rozdělení řízení a vedení společnosti KCP, počet členů představenstva a právo navrhování členů jednotlivými akcionáři. "Město si zachová majoritu v představenstvu, stát v dozorčí radě," řekl Novotný. Smlouva rovněž řeší podmínky, za nichž může dojít k převodu akcií obou akcionářů, nebo předkupní právo na akcie na základě převodní výzvy. Schválení akcionářské dohody však platí pouze s podmínkou, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydá kladné stanovisko k navýšení základního kapitálu z hlediska zákona o ochraně hospodářské soutěže.

 V příštích čtyřech letech by Praha svůj podíl opět navýšila

V následující fázi po podpisu budou tedy emitovány akcie v hodnotě dvou miliard korun, které koupí stát, a stane se tak majoritním vlastníkem KCP. Každá akcie bude mít nominální hodnotu deset milionů korun. Všechny tři kroky musí být dokončeny ještě letos, uvedl Novotný. V příštích čtyřech letech by Praha svůj podíl opět navýšila tím, že by investovala do modernizace budovy. Investice mezi lety 2014 až 2017 má být až 750 milionů korun. Následně by se poměr vlastnictví ustálil na 55 procentech vlastněných státem, zbylých 45 procent by drželo město.

Stát je ručitelem peněz, které si KCP půjčilo na rekonstrukci kvůli zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světového banky před 13 lety. Asi polovinu ze čtyřmiliardové půjčky firma sama splatila. Dalších 1,85 miliardy korun musí zaplatit do dubna příštího roku. Právě proto magistrát začal na jaře jednat s vládou, která začala v červnu problém řešit, projednávání ale přerušila. Poté premiér Nečas se svým kabinetem rezignoval.

Komentáře

Hlavní zprávy

Doba, kdy za nás bude platit naše auto, je už za rohem

vydáno 25. ledna 2022  17:14

Metody, jak klientovi vytáhnout z kapsy peníze, hledají obchodníci denně. K novým způsobům, jak si plnit co nejrychleji a bez čekání své sny, přispívají i...  celý článek

Kvůli viru odvolávají spoje MHD. Dopravci si řidiče půjčují mezi sebou

vydáno 25. ledna 2022  17:00

Omikron dává zabrat i organizátorovi hromadné dopravy Ropid. Výpadky řeší i v řádu minut.   celý článek

Zmatky kolem biokontejnerů. Neplaťte za ně, radí popeláři

vydáno 25. ledna 2022  13:42

Omluva magistrátu za zdražení svozu odpadu, populismus, ale i příležitost pro ty, kteří chtějí ušetřit. Tak se hovoří o nové možnosti Pražanů zažádat si...  celý článek

Zahraniční filmaři opouštějí Česko. S nimi i prestiž a peníze

vydáno 25. ledna 2022  5:19

Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Kvůli rozpočtovému provizoriu pro ně nejsou peníze na investiční pobídky, proto z...  celý článek

Vaše fotky z Prahy