metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Pátek 2. prosince 2022. Svátek má Blanka
Letecký pohled na Kongresové centrum z roku 1981 | foto: KCP

Praha schválila smlouvu se státem. Má zachránit Kongresové centrum

  14:53
Zastupitelé hlavního města dnes udělali další krok k záchraně zadluženého Kongresového centra, když schválili znění akcionářské smlouvy mezi Prahou a Českou republikou. Smlouva upravuje vlastnický vztah mezi oběma akcionáři.

Vláda souhlasila s nabytím majetkové účasti upsáním akcií ve jmenovité hodnotě dvě miliardy korun a bude jich vlastnit 70 procent, přesně tolik totiž činí dluh KCP. Pokud by vláda do majetkové struktury centra nevstoupila, podle náměstka primátora Václava Novotného by zkrachovalo. Podepsanou smlouvu budou muset na příštím jednání schválit zastupitelé.

Praha si zachová majoritu v představenstvu, stát v dozorčí radě

Radní hlavního města již na začátku října snížili základní kapitál KCP o 526,3 milionu korun na 880 milionů Kč. Zároveň rozštěpili akcie na 88 kusů při jmenovité hodnotě deset milionů korun. "V dalším postupu se předpokládá upsání 200 kusů nových akcií ve jmenovité hodnotě deset milionů korun na jméno Česká republika, zastoupenou ministerstvem financí ČR," píše se v dokumentu, který schválili zastupitelé.

Akcionářská smlouva mimo jiné řeší rozdělení řízení a vedení společnosti KCP, počet členů představenstva a právo navrhování členů jednotlivými akcionáři. "Město si zachová majoritu v představenstvu, stát v dozorčí radě," řekl Novotný. Smlouva rovněž řeší podmínky, za nichž může dojít k převodu akcií obou akcionářů, nebo předkupní právo na akcie na základě převodní výzvy. Schválení akcionářské dohody však platí pouze s podmínkou, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydá kladné stanovisko k navýšení základního kapitálu z hlediska zákona o ochraně hospodářské soutěže.

 V příštích čtyřech letech by Praha svůj podíl opět navýšila

V následující fázi po podpisu budou tedy emitovány akcie v hodnotě dvou miliard korun, které koupí stát, a stane se tak majoritním vlastníkem KCP. Každá akcie bude mít nominální hodnotu deset milionů korun. Všechny tři kroky musí být dokončeny ještě letos, uvedl Novotný. V příštích čtyřech letech by Praha svůj podíl opět navýšila tím, že by investovala do modernizace budovy. Investice mezi lety 2014 až 2017 má být až 750 milionů korun. Následně by se poměr vlastnictví ustálil na 55 procentech vlastněných státem, zbylých 45 procent by drželo město.

Stát je ručitelem peněz, které si KCP půjčilo na rekonstrukci kvůli zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světového banky před 13 lety. Asi polovinu ze čtyřmiliardové půjčky firma sama splatila. Dalších 1,85 miliardy korun musí zaplatit do dubna příštího roku. Právě proto magistrát začal na jaře jednat s vládou, která začala v červnu problém řešit, projednávání ale přerušila. Poté premiér Nečas se svým kabinetem rezignoval.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek