metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 22 °C

Pondělí 25. září 2023. Svátek má Zlata
Socha Židle na Kampě | foto: Profimedia.cz

10 let od povodní: Tisíciletá voda spláchla nepřipravenou Prahu

  13:51
Stoupající voda pomalu měnila obyčejné předměty na symboly a lidi na hrdiny.

Na kamenném říčním molu nad vltavským jezem před Sovovými mlýny stojí obří židle. Původní Židle je dílem sochařky Magdaleny Jetelové. Dílo bylo před mlýnem instalováno pár týdnů před povodněmi jako jakási reklama na nové Muzeum Kampy mecenášky Medy Mládkové.

Opuštěná obří židle dlouho odolávala dravému proudu, ale nakonec ji voda odnesla. Je až neuvěřitelné, že voda dílo nezničila a že obří plastika byla nalezena 40 kilometrů od Prahy. Na své místo na molu se ale již nevrátila. Studenti z ateliéru Kurta Gebauera na Vysoké škole uměleckoprůmyslové místo ní vytvořili nový objekt. Ze dřeva stromů, které voda polámala v parku u veltruského zámku, vznikla plastika s názvem Návrat Židle II, která byla instalována při slavnostním znovuotevření muzea v roce 2003.

Hrozilo, že loď zničí Karlův most

Dalším symbolem povodní se stala restaurační loď Kristian Marco zakotvená na pravém břehu Vltavy několik set metrů od Karlova mostu. V případě utržení by téměř stopadesátitunové plavidlo s velkou jistotou znamenalo zkázu pro Karlův most.

Loď, kterou její majitel včas nedopravil do chráněného přístavu, byla ukotvena k plovoucímu pontonu a ten byl řetězy připoután k navigaci. Se stoupající hladinou Vltavy se ale vzhledem ke krátkým řetězům začal ponton zatápět, křížit a odtlačovat loď od břehu. Každou hodinou se zvyšovalo riziko jejího utržení.

"Tehdy jsme řešili, jestli ji ukotvit, nebo odstřelit. Nakonec jsme ji ukotvili za pomoci těžké vojenské techniky. Nikdy nezapomenu na to, že první tank, který nám přijel na pomoc, byl soukromý," vzpomíná tehdejší primátor Igor Němec. Loď dnes opět vítá návštěvníky. Kotví na Rašínově nábřeží kousek od Palackého mostu.

Lachtan Gaston uplaval stovky kilometrů

Kromě lidských hrdinů měla povodeň i hrdiny zvířecí. Každý si vzpomene na slona Kádiru, hrocha Slávka nebo lachtana Gastona z trojské zoo. Ten díky své povodňové pouti po Vltavě a Labi v srpnu stal jedním z výrazných symbolů této ničivé přírodní katastrofy. Až 19. srpna ho chytili němečtí záchranáři poté, co uplaval přes 300 kilometrů.

Gaston se ale už do Prahy nevrátil, zemřel na následky stresu, únavy a vyčerpání. Chladná voda ani dočasný nedostatek jídla mu neublížily a následná pitva neodhalila žádné zranění. Od roku 2005 ho v zoo připomíná bronzová bysta a jedna z nových restaurací v dolní části zoo, nese jeho jméno. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Antivirus proti dezinformacím? Snaží se o něj jeden nový český projekt

vydáno 25. září 2023  17:00

Důvěřuj, ale prověřuj. Známé přísloví, které se v současnosti stává každodenní záležitostí. Informací je už moc a vyznat se v nich je někdy nad lidské...  celý článek

Elektromobily už nejsou jen do města, ujedou až 700 kilometrů

vydáno 25. září 2023  13:19

Auto s plně elektrickým pohonem je na popojíždění po městě. Na pendlování mezi kanceláří, školou, obchoďákem (pokud má zrovna parkoviště s dobíječkou) …...  celý článek

Jde o to dětem porozumět, ne jen popsat chování, říká vědkyně, která se zabývá čtením

vydáno 25. září 2023  11:30

V pětiletém výzkumném projektu bude Anežka Kuzmičová zkoumat vztah dětí k informacím a čtení literatury faktu. Stala se tak vůbec první držitelkou...  celý článek

Sedm z deseti Pražanů považuje auta za problém. Vadí jim zácpy a trable s parkováním

vydáno 25. září 2023  6:14

Rovných sedmdesát procent obyvatel Prahy považuje „nadměrnou závislost na automobilech“ za významný problém svého města. Vyplývá to z dat získaných z...  celý článek