Proč vzniklo pracoviště?
Před padesáti lety bylo zřízeno hlavním městem pracoviště archeologů kvůli budování metra, rekonstrukci památkových objektů a výstavbě dalších velkých staveb. Ale pohybujeme se při naší práci od malých výzkumů při různých stavebních zásazích až po opravdu velké, třeba při stavbě obchodních domů Kotva, Máj, Quadrio nebo Palladium. Jen ten poslední přinesl více než milion různých nálezů. Významné byly třeba i výzkumy v strahovském klášteře nebo na Zbraslavi.
Dá se říci, kolik procent Prahy je už prozkoumáno?
Asi by se to dalo spočítat, vedeme si podrobnou evidenci pro historické jádro města, ale je to jen velmi malý zlomek. Bohužel řada velkých staveb, zejména v první polovině 20. století, proběhla bez dohledu archeologů a je to velká škoda.
Většinou děláte záchranné výzkumy, dostanete se také k něčemu jinému?
Občas děláme i trochu zvláštní akce, patří k nim třeba hledání ostatků Anežky České v kostele svatého Haštala. Tehdy nás požádaly církevní kruhy o pomoc.
Jak dlouho výzkum trval?
Patřil k nejkratším, trval asi dva dny. Skončil po zjištění, že se na určeném místě žádné ostatky nenachází.
K podobným výzkumům asi patřilo i vyzdvihnutí kostí hvězdáře Tycha Braheho.
V rámci mezinárodního týmu jsme se podíleli na výzkumu a vyzvednutí jeho ostatků v Týnském chrámu.
Vy ale nejste jen badatelé?
Nezaměřujeme se jen na badatelskou činnost, ale jsme hlavně památkáři. Kontrolujeme stávající památky, řešíme a vyhodnocujeme, kde se může bez problémů stavět. Máme v metropoli dvacet pět archeologických památek, o které se staráme.
Které to jsou?
Kromě hradišť jako Šárka, Zámka nebo Butovice třeba jedinečný husitský obléhací tábor před Novým hradem u Kunratic a v centru pak židovský hřbitov ve Vladislavově ulici.
Má práce pražského archeologa blíž k filmovému Indana Jonesovi nebo k práci úředníka?
Práce archeologa má svoje kouzlo. Dostaneme se k úžasným věcem, na úžasná místa. Ale patří k ní samozřejmě i papíry. Není to jen práce v terénu, ale i zpracování nálezů v kanceláři nebo laboratoři.
Asi těžko hodnotit vaše výzkumy, ale který z nálezů patřil k nejvýznamnějším?
Možná hned jeden z prvních, už v 60. letech se v břevnovském klášteře podařilo najít unikátní kryptu předrománského klášterního kostela z 11. století.