metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Sobota 2. prosince 2023. Svátek má Blanka
Bezdomovec (ilustrační snímek) | foto: freeimages

Bezdomovce u nás sprchovat nechceme, protestují radnice

  9:00
Z MHD nažene město bezdomovce do čtyř speciálních center, která by mohla vzniknout v Dejvicích, na Smíchově, dále ve Strašnicích nebo Vršovicích a Vysočanech či Libni. Zde je čeká sprcha. Nápad primátora Tomáše Hudečka se však setkal s odporem. Plány města se nezamlouvají městským částem, na jejichž území by měla centra vzniknout.

"Hlavní město by mělo přijímat kroky v této oblasti až po diskusi s vedením městských částí. Soulad kroků hlavního města a městských částí je zásadní," vysvětluje zástupce starosty Prahy 5 Petr Lachnit, do jehož kompetencí spadá sociální problematika.

Praha 6 je proti

Plány primátora se nelíbí ani vedení šesté městské části. "Že by v Dejvicích mělo být centrum pro bezdomovce, je šokující. Co se týče nájemného i cen bytů, je to nejdražší část v Praze, jsou tu školy, je to centrum Prahy 6. Nevím, jak to mohlo někoho napadnout," říká starostka Prahy 6 Marie Kousalíková.

Některé úřady se o projektu města, který podle odhadů spolkne 66 milionů, dozvěděly z médií a nyní se snaží zjistit podrobnosti. "Magistrátu zasíláme oficiální dopis, ve kterém se na v médiích uvedené informace ptáme,“ popisuje mluvčí Prahy 10 Jan Charvát.

Bezdomovci hned nezmizí

Podle již dřívějšího vyjádření primátora Tomáše Hudečka by opatření hned všechny bezdomovce z MHD nevyhnalo. "Rozhodně to nebude tak, že okamžitě zmizí z MHD. Podle toho, co jsem se bavil se zástupci neziskovek i dopravního podniku, tak kdyby jich v MHD bylo o 20 až 30 procent méně, bude to velký úspěch," řekl Hudeček. 

Problém s bezdomovci

  • Městské části bezdomovce nechtějí. Bojí se nárůstu kriminality a nepořádku.
  • Loni koupil Dalibor Dědek pro bezdomovce stan za 1,6 milionu korun. Praha pro něj však nenašla místo, a tak ho musela odmítnout.
  • Před třemi lety měl vzniknout tábor pro bezdomovce v Ďáblicích, Malešicích či Jižní Městě. Také zde však odpor lidí plány zhatil.
  • Bezdomovci mají k dispozici v zimě loď Hermes.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek