metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 26 °C

Středa 27. září 2023. Svátek má Jonáš
Bezdomovec (ilustrační snímek) | foto: freeimages

Bezdomovce u nás sprchovat nechceme, protestují radnice

  9:00
Z MHD nažene město bezdomovce do čtyř speciálních center, která by mohla vzniknout v Dejvicích, na Smíchově, dále ve Strašnicích nebo Vršovicích a Vysočanech či Libni. Zde je čeká sprcha. Nápad primátora Tomáše Hudečka se však setkal s odporem. Plány města se nezamlouvají městským částem, na jejichž území by měla centra vzniknout.

"Hlavní město by mělo přijímat kroky v této oblasti až po diskusi s vedením městských částí. Soulad kroků hlavního města a městských částí je zásadní," vysvětluje zástupce starosty Prahy 5 Petr Lachnit, do jehož kompetencí spadá sociální problematika.

Praha 6 je proti

Plány primátora se nelíbí ani vedení šesté městské části. "Že by v Dejvicích mělo být centrum pro bezdomovce, je šokující. Co se týče nájemného i cen bytů, je to nejdražší část v Praze, jsou tu školy, je to centrum Prahy 6. Nevím, jak to mohlo někoho napadnout," říká starostka Prahy 6 Marie Kousalíková.

Některé úřady se o projektu města, který podle odhadů spolkne 66 milionů, dozvěděly z médií a nyní se snaží zjistit podrobnosti. "Magistrátu zasíláme oficiální dopis, ve kterém se na v médiích uvedené informace ptáme,“ popisuje mluvčí Prahy 10 Jan Charvát.

Bezdomovci hned nezmizí

Podle již dřívějšího vyjádření primátora Tomáše Hudečka by opatření hned všechny bezdomovce z MHD nevyhnalo. "Rozhodně to nebude tak, že okamžitě zmizí z MHD. Podle toho, co jsem se bavil se zástupci neziskovek i dopravního podniku, tak kdyby jich v MHD bylo o 20 až 30 procent méně, bude to velký úspěch," řekl Hudeček. 

Problém s bezdomovci

  • Městské části bezdomovce nechtějí. Bojí se nárůstu kriminality a nepořádku.
  • Loni koupil Dalibor Dědek pro bezdomovce stan za 1,6 milionu korun. Praha pro něj však nenašla místo, a tak ho musela odmítnout.
  • Před třemi lety měl vzniknout tábor pro bezdomovce v Ďáblicích, Malešicích či Jižní Městě. Také zde však odpor lidí plány zhatil.
  • Bezdomovci mají k dispozici v zimě loď Hermes.

Komentáře

Hlavní zprávy

Fotovoltaika je věda. S úsporou energií teď pomůže už i umělá inteligence

vydáno 27. září 2023  12:01

Jak ušetřit při provozu domu? Rozhodně by to neměla být hurá akce. Vyplatí se pečlivá rozvaha. Ušetří to nejen peníze, ale i nervy.  celý článek

Nové přístroje i postup usnadní první kontakty. U Apolináře rodí nedonošené děti

vydáno 27. září 2023  6:19

Porod dítěte, které mělo být ještě pár týdnů v mateřském lůně, býval dříve složitým „logistickým“ manévrem.  celý článek

Komerční sdělení

Rozvoj zábavnou formou: Kreativita, empatie a fantazie ve světě panenek

vydáno 27. září 2023

Panenky a kočárky představují oblíbené hračky a symboly dětství. Nabízejí přitom více než jen zábavu. Dokáží totiž rozvíjet kreativitu, empatii a sociální...  celý článek

Okolí nádraží Praha-Smíchov má ambice stát se po rekonstrukci tepnou města

vydáno 26. září 2023  18:24

Víte, jaká prkotina zaujala diváky seriálu Sanitka? Když si ředitel záchranky po použití pisoáru neumyl ruce. Rekonstrukce smíchovského terminálu má...  celý článek