metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 24 °C

Úterý 26. září 2023. Svátek má Andrea
Městská knihovna v Záhřebské ulici | foto: Google Maps

Bojíme se o knihovnu, volají lidé na Vinohradech. Činžák, kde sídlí, se prodává

  11:00
Zůstane, nebo zanikne? To je otázka, kterou si pokládají obyvatelé na Vinohradech. Praha 2 totiž prodala dům v Záhřebské ulici, ve kterém sídlí pobočka Městské knihovny.

Adresa Záhřebská 20 a 22 je místem, kam se za dlouhá léta naučili lidé chodit nejenom pro knížky. „Zvykla jsem si, že tam chodí moje děti nejen pro knížky, ale i na různé zajímavé akce pro školáky. Nechci, aby se na tom něco změnilo,“ uvedla Jana Mayerová, která bydlí se dvěma dětmi na Vinohradech, kousek od knihovny. 

Nový vlastník může zvednout nájem, nebo ho vypovědět

Rada Prahy 2 doporučila zastupitelstvu prodej bytovému družstvu a nevymínila si přitom žádné věcné břemeno, které by do budoucna nového majitele nějak omezovalo v disponování s nebytovými prostory v přízemí domu, kde sídlí knihovna. Zastupitelstvo 29. září s prodejem souhlasilo. „Nový vlastník nám minimálně může zvednout nájem, ale můžeme se i ocitnout na dlažbě,“ obává se mluvčí Městské knihovny v Praze Lenka Hanzlíková. 

Podle radnice Prahy 2 byl dům zařazen do prodeje tedy po posouzení výnosnosti nebytových prostor. „Z tohoto pohledu byl dům zařazen do prodeje jako celek, jelikož roční výnosnost nebytových prostor je nižší než 400 tisíc korun,“ uvedla Martina Klapalová z odboru vnějších vztahů Prahy 2. Prostory knihovně nebyla pronajata v režimu obecního zájmu, a to zejména s ohledem na skutečnost, že městská část je zřizovatelem vlastní Knihovny na Vinohradech, na kterou ročně přispívá částkou 3,6 milionu korun, a zároveň jsou v režimu obecního zájmu pronajímá nebytové prostory Městské knihovně  v její pobočce v Dittrichově ulici.

Praha 2 může zajistit nové prostory

Zřizení věcného břemen je podle Klapalové značnou komplikací pro budoucího kupujícího, tedy v tomto případě bytové družstvo složené z nájemníků domu, které značně limituje mimo jiné i jejich úvěrové možnosti. „Nedohodne-li se nový vlastník s nájemcem na podmínkách pokračování nájmu, je Městská část Praha 2 připravena poskytnout Městské knihovně součinnost při pronájmu jiných vhodných nebytových prostor,“ slibuje Klapalová.

Loni se v knihovně v Záhřebské odehrálo 56 akcí pro zhruba tisícovku dětí. Knihovna každý rok pořádá třeba pasování na čtenáře pro prvňáčky, kteří na konci svého prvního školního roku dokazují, že se naučili číst a mohou tak být přijati mezi čtenáře.

Pobočka sídlí v přízemí dvou domů v Záhřebské ulici na Vinohradech.

  • V roce 2013 měla knihovna Záhřebská 4373 zapsaných čtenářů, tedy takových, kteří v tom roce alespoň jednou využili a zalogovali si průkaz.
  • Návštěvnost knihovny je ročně přes 21 tisíc lidí, kteří si půjčí přes 58 tisíc knížek, ale také audioknih aher. Knihovna je jednou zpoboček, které půjčují domů stolní hry.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Vyčuraní“ Češi? Překvapivé informace o divácích. Sdíllejí účty a nejsou věrní

vydáno 26. září 2023  10:56

Třetina tuzemských diváků je připravena rušit předplatné streamovacích služeb podle potřeby. Při koukání na seriály jsme totiž velcí rychlíci.  celý článek

Filumenisté mají slet na Karlovce. Zváni jste mezi sběratele nálepek i vy

vydáno 26. září 2023  6:31

Sbírání zápalkových nálepek je koníček, který nadšence baví už takřka sto let. Do Prahy se sjedou sběratelé nejen z Česka a Slovenska, ale i Rakouska,...  celý článek

Antivirus proti dezinformacím? Snaží se o něj jeden nový český projekt

vydáno 25. září 2023  17:00

Důvěřuj, ale prověřuj. Známé přísloví, které se v současnosti stává každodenní záležitostí. Informací je už moc a vyznat se v nich je někdy nad lidské...  celý článek

Elektromobily už nejsou jen do města, ujedou až 700 kilometrů

vydáno 25. září 2023  13:19

Auto s plně elektrickým pohonem je na popojíždění po městě. Na pendlování mezi kanceláří, školou, obchoďákem (pokud má zrovna parkoviště s dobíječkou) …...  celý článek