Za čistší vzduch
|
Kvalita ovzduší se podle meteorologů nezlepší do konce týdne, po tuto dobu by také byla hromadná doprava bezplatná.
„Předložím podklady radě, aby zvážila vyhlášení jízdného zdarma v rámci pražské MHD. To by mohla být motivace pro některé řidiče, aby odložili automobil a využili MHD,“ řekl náměstek pro dopravu Petr Dolínek. Denní ztráty na tržbách z jízdného odhaduje město na čtyři miliony.
Doprava zdarma je mimořádnou záležitostí, Pražané se s tímto opatřením mohli setkat v nedávné době v několika naprosto výjimečný případech – za povodní a za stávky řidičů dopravního podniku.
Omezení automobilové dopravy doporučují i meteorologové. Po předchozích mírných zimách se do Česka vrátilo klasické zimní inverzní počasí způsobující smogovou situaci.
„Klíčovým prvkem znečištění takzvaným polétavým prachem je pro Prahu doprava,“ uvedl náměstek ředitele pro ochranu ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu Jan Macoun.
Smog. Dusí Vršovické
Kvalita ovzduší je špatná ve většině částí hlavního města. Nejhorší koncentrace polétavého prachu byly zaznamenány v Legerově ulici, na náměstí Republiky, ve Vršovicích, v Libuši nebo v okolí Průmyslové ulice v Praze 10. Uspokojivá je podle meteorologů situace pouze ve Vysočanech a vyhovující v Břevnově.
Jak se dýchá jinde
|
Praha se aktuálně podle hydrometeorologů pohybuje na hraně dvou oblastí – v jedné se situace zlepšuje, ve druhé zůstává stejná. „Klíčovým prvkem znečištění částic PM10 – takzvaného polétavého prachu – je pro Prahu doprava. Situace však není pouze lokální, a nevztahuje se tedy jen na hlavní město, ale na celý region.
Po předchozích mírných zimách se do Česka vrátilo klasické zimní inverzní počasí, které může způsobit smogovou situaci,“ uvedl Macoun.
Znečištěný vzduch nevzniká pouze v Praze, ale proudí do ní z okolí regionu. Ředitel hygienické stanice hlavního města Jan Jarolímek doporučuje omezení pohybu venku, a to nejen osobám s chronickými dýchacími obtížemi a kardiovaskulárními onemocněními, ale obecně i starším lidem a dětem.
„Ani zdraví dospělí by neměli smogovou situaci podceňovat, omezit pohyb venku a vyvarovat se fyzicky náročných aktivit a sportu,“ upřesnil Jarolímek.
Pokud už mají lidé problémy, například astmatici, doporučují odborníci například inhalaci, která přináší účinnou úlevu. „Při potížích doporučuji zvlhčování sliznice aerosolovou terapií pomocí kompresorových inhalátorů. Mohou pomoci i při virových respiračních nemocech, při alergických příznacích z horních cest dýchacích nebo některých zánětech. Účinky inhalace nastupují rychle a mohou pomáhat dětem i dospělým. Zvlhčená sliznice dokáže lépe odstraňovat usazené alergeny či nečistoty,“ vysvětluje Zdeněk Rotal, zástupce společnosti Omron.
Regulace vzduchu
Smogová situace se vyhlašuje, když hodnota koncentrace polétavého prachu za 12 hodin překročí aspoň na polovině meteorologických stanic 100 mikrogramů na metr krychlový a zároveň se pro dalších 24 hodin nečeká pokles.