Narazila totiž na vzácnou kachničku mandarinskou pocházející z Asie. Ta bývá v Česku ke spatření jen málokdy. „Plavala si tam s několika divokými kačery. Také tam bylo několik labutí. A bylo vidět, že ji ti ptáci bez problému přijali,“ dodává Luterančíková.
Samec kachničky mandarinské, kterého mohou Pražané na Vltavě v těchto dnech zahlédnout, patří podle odborníků mezi nejzdobnější a nejkrásnější ptáky světa. A to díky vysoké chocholce s péry zlaté barvy i páru jasně žlutých čepelí, jež samec může libovolně vztyčovat.
Ačkoliv jde v tuzemsku o poměrně neobvyklý úkaz, podle Petry Fišerové z Lesů hlavního města, jež provozují také zvířecí záchranku, zde kachničky mandarinské mohou normálně přežívat. „Jedná se o zdivočelé ptáky původem z domácích chovů. Pomoc nepotřebují, tento druh se v Evropě aklimatizoval,“ vysvětluje Fišerová.
Sloužily jako ozdoba jezírek
Do Evropy byly tyto zvláštní kachny dovezeny během osmnáctého století jako ozdoba jezírek. V současné době zde volně hnízdí mimo Británii osm set padesát až tři tisíce párů, dalších asi sedm tisíc ptáků žije volně na území Velké Británie. V Česku začaly pravidelně hnízdit přibližně od roku 2011 v Brně na Svratce, kde nyní žije několik jedinců.
„Donedávna to byla hlavně brněnská záležitost. Tahle pražská kachnička nejspíš utekla nějakému chovateli, což se často stává. Když to totiž chovatel zanedbá a kachničce dorostou letky příliš rychle, může velmi snadno zdrhnout,“ popisuje pražský ornitolog Petr Suvorov. Podobné útěky naopak chovatele podle Suvorova netrápí tolik u labutí chovaných v zajetí. Ty totiž potřebují ke vzletu velký rozběh. Stačí je tedy dát na menší dvorek a je to,“ doplňuje Suvorov.