metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka
Izrael (ilustrační foto) | foto: freeimages

Dny Jeruzaléma v Praze představí současné umění z Izraele

  18:03
Tanec, hudba, film, výstavy, literatura i móda umělců z Jeruzaléma se ve dnech 18. až 21. června představí v Praze. Festival Dny Jeruzaléma v Praze zahájí trhy na náplavce, jejichž atmosféru bude každý den v podvečer doplňovat hudební produkce.

Pořadatelé slibují, že Jeruzalémské trhy promění náplavku v exotickou promenádu, návštěvníci zde budou moci ochutnat potraviny typické pro region, čerstvé limonády, izraelské víno nebo kávu. Do tajů blízkovýchodní kuchyně zájemce zasvětí palestinský izraelský šéfkuchař.

Budou se promítat dokumenty

Na návštěvníky čeká během festivalu i řada přednášek týkající se témat izraelské literatury nebo módy. V galerii Avoid na náplavce bude multimediální výstava Veroniky Dolanské. Na filmové přehlídce na lodi Tajemství bratří Formanů bude možné zhlédnout dokumentární snímek Footsteps in Jerusalem, jenž je mezigenerační výpovědí a poctou Davidu Perlovovi, otci moderní izraelské dokumentaristiky, a jeho legendárnímu filmu In Jerusalem, který natočil v roce 1963.

Ve spolupráci s Tancem Praha se v taneční sekci představí tanečnice Einat Ganzová, známá izraelská choreografka Iris Erezová či tanečnice Noa Zuková, která ve své tvorbě analyzuje rituály a stereotypy. Zuková také pro zájemce připravuje dílnu známé taneční techniky gaga. Tu vyvinul dnes světově známý izraelský choreograf Ohad Naharin a spočívá v kombinaci "úsilí, požitku a vášně pro pohyb". Workshop bude 20. června od 16 hodin.

Na festival naváže výstava

Každý večer se na divadelní lodi Tajemství budou odehrávat afterparties izraelských VJs. Hudební část programu Dnů Jeruzaléma v Praze nabídne 21. června festival United Islands, kde se představí žánrově rozličné kapely, jako jsou například elektroničtí Garden City Movement či folkoví The Angelcy.

Na festival Dny Jeruzaléma v Praze naváže výstava dokumentárního fotografa Davida Rubingera, který 4. července přiveze na Staroměstskou radnici výběr ze svých děl zobrazující dramatické milníky v historii Izraele. Program festivalu je na www.dnyjeruzalemavpraze.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Soutěž podporuje děti s epilepsií. Záchvatové onemocnění s sebou stále nese řadu stigmat

vydáno 5. prosince 2023  11:48

Panenku, plyšové zvíře, míč nebo stavebnici nakreslily děti s epilepsií pro výtvarnou soutěž Líbí se ti, mami? Letošního 11. ročníku se zúčastnilo přes 60...  celý článek

Centra Paprsek fungují již třicet let, starají se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek