metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -2 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
V obchodě půllitr balené vody seženete i za 20 korun. | foto: Metro.cz

Do boje proti plastům se zapojí i vlaková nádraží. V Praze je první automat s vodou do vlastní lahve

  5:59
Správa železnic představila první automat na filtrovanou vodu do vlastní lahve. První z dvanácti filtračních stanic je na hlavním nádraží v Praze. Díky projektu vzniknou v nejbližších týdnech další automaty například v Hradci Králově, Plzni nebo v Děčíně.

Možnosti, jak si vodu načepovat, jsou oficiálně dvě. Je k nim potřeba buď aplikace v mobilu, nebo platební karta. Existuje však nemalá část populace, která kartu ani chytrý telefon nemá. Například senioři. Ti mohou s malou pomocí systém obejít. Automat totiž vodu zdarma vydává po naskenování QR kódu. Možností tedy je udělat snímek obrazovky a QR kód vytisknout.

Automaty na filtrovanou vodu provozuje startup Lokni. Cestující si mohou přes aplikaci denně načepovat půl litru zdarma díky tarifu Nádraží. Alternativou jsou například také placené měsíční nebo roční tarify, kdy si uživatel může načepovat i větší množství vody. Možností je také zmiňovaný jednorázový nákup vody platební kartou. V nabídce je neperlivá i perlivá voda za šest korun za půllitr. Litr a půl zase vyjde na 10 korun.

Speciální tarify mají ještě studenti. Ti si mohou zdarma načepovat denně až tři litry. Právě na vysokých školách síť stanic Lokni již nějakou dobu funguje. „Naši aplikaci už využívá zhruba 75 tisíc studentů,“ vypočítává Martin Václavík, zakladatel startupu Lokni. „V Česku máme kvalitní vodu z vodovodu, ale ve starých nebo rozsáhlých objektech, jako jsou školy či nádraží, se její senzorické vlastnosti mohou vlivem materiálu potrubí či stagnace zhoršovat. Lidé pak často preferují předraženou balenou vodu,“ říká Václavík. Ten také připomíná, že běžná pítka mohou být zneužívána nebo mohou některé cestující z hygienických důvodů odrazovat.

Cílem projektu je motivovat cestující ke snižování množství odpadu a nabídnout jim alternativu balené nebo kohoutkové vody.

Komentáře

Hlavní zprávy

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek

Na smíchovské Tatře mrzli hráči i věrní diváci. Populární turnaj vyplňoval zimní pauzu

PRAHA? AHA!
vydáno 3. prosince 2023  11:31

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek