metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva
Nejčastěji lidé ztrácí peněženku a klíče (ilustrační foto). | foto: Freeimages

Do ztrát a nálezů v Praze lidé odevzdali už i umělou nohu nebo zubní protézu

  13:51
Zubní náhrada, nožní protéza i urna s obsahem. Pracovníci pražských Ztrát a nálezů, které provozuje magistrát v ulici Karolíny Světlé 5, převzali do úschovy už řádku kuriózních předmětů. Mezi nalezenými věcmi se objevily i trezor s kusem zdi, kanoe a sedací souprava. V současné době je v kanceláři a třech skladech uloženo na 3000 nálezů, řekla vedoucí magistrátního oddělení matrik Jana Masopustová, která má ztráty a nálezy na starosti.

Měsíčně skončí v pražských Ztrátách a nálezech na 450 věcí, z toho 30 až 50 se vrátí původním majitelům. Podle občanského zákoníku, který platí od loňského ledna, musí radnice uchovávat nalezené věci tři roky. Po uplynutí této doby se vlastníkem stává nálezce nebo obec, kteří ale už po roce od nálezu mohou s danou věcí nakládat jako oprávnění držitelé. Mohou ji tedy užívat nebo spotřebovat, uvedla Masopustová.

Nalezené předměty podle ní nejčastěji odevzdává pražský dopravní podnik, České dráhy a státní a městská policie. Občanů je mezi nálezci minimum.

Kachna se našla

Nejčastěji končí ve ztrátách a nálezech tašky, klíče, brýle, deštníky, mobilní telefony, čepice a oblečení, občas se najde dětská bota. V létě jsou to častěji sluneční brýle a deštníky, v zimě zase čepice, rukavice a bundy. Čas od času se objeví i hračky, zejména ty plyšové. „Lidé ale zpravidla poptávají ty, které se k nám nedostaly,“ uvedla Masopustová.

Sedmiletá Nela ale měla před rokem štěstí. Svou oblíbenou plyšovou kachnu ztratila, když cestovala s matkou po Praze. Její rodiče tehdy prohledali bezúspěšně všechna místa, kde by mohla hračka zůstat. Matku Nely nakonec napadla jako poslední varianta kancelář Ztráty a nálezy v ulici Karolíny Světlé. „A byla tam. Dcera nechala kachnu v autobuse a řidič ji odevzdal,“ řekla ČTK žena.

Magistrát každý týden na své úřední desce zveřejňuje seznam věcí, které byly v uplynulém týdnu do ztrát a nálezů odevzdány. Kancelář má otevřeno každý pracovní den. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek

Otužilci slaví 100 let plavání ve Vltavě. Výročí připomene kniha plná reportáží a rozhovorů

vydáno 30. listopadu 2023  7:00

Pro chladivé kratochvíle nadchl Pražany skoro šedesátiletý klenotník. Na jeho počest se pravidelně koná vánoční závod plavců u Národního divadla.   celý článek