metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Pátek 8. prosince 2023. Svátek má Květoslava
Holub na parapetu domu na Smíchově. | foto: Libor Hruška

Domestikovaní holubi brzy dostanou speciální příbytek. „Jsou jako slepice,“ tvrdí odborníci

  6:00
Ačkoliv podle ornitologů dorazili do našich končin až z dalekého Středomoří, v současnosti bez jejich přítomnosti procházku hlavním městem nezažije téměř žádný Pražan. Na jeho území nyní žije osmdesát tisíc holubů. Tihle opeřenci, hanlivě přezdívaní létající krysy, však mají mnoho příznivců z řad čtenářů Metra. Ti mají nyní radost, že se ptáci již nebudou hubit ve velkém. Brzy se dočkají zbudování prvního obecního holubníku na Žižkově.

„Holubi jsou domestikovaní ptáci a opuštěni člověkem se dostali do obtížných životních podmínek. Jde o neprávem diskriminovaný živočišný druh. Jsem se svými přáteli zastáncem pouze humánních řešení této problematiky, tak jak je hodno člověka 21. století,“ pochvaluje si plánované zřízení městského holubníku čtenář A. Jindra.

Holubi mají dva hlavní zdroje potravy. Pole na okrajích města a pak různé zbytky v ulicích a popelnicích. Obecní příbytek má být prospěšný také proto, že se tito opeřenci chovají podle ornitologů jako domácí slepice. Tam, kde jsou krmeni, stráví osmdesát procent svého času a tím pádem nezanášejí ulice hlavního města mnoha tunami trusu ročně. „Já mám holuby rád. Krmit je netřeba, oni si něco na poli vždycky najdou,“ píše čtenář Metra Ladislav Chalupa. 

Obecní holubník

  • Shromažďování holubů v městském holubníku dává prostor ke snižování jejich počtu. Nejde však o plynování či hubení jedem. Snadno lze totiž odebírat vajíčka přímo z hnízd.
  • Aby ptáci neměli trauma, bývá běžnou praxí, že vejce ornitologové „tajně“ nahrazují umělými. Ptáci nic nepoznají.
  • Česká metropole se může inspirovat v německém Augsburgu. Zde žije asi 300 tisíc obyvatel, zároveň zde funguje deset holubníků. Ty jsou domovem pro zhruba 2500 holubů.
  • V Praze žije kolem milionu tří set tisíc lidí a holubů zde žije asi osmdesát tisíc.

Slabost pro holuby má i čtenářka Jana Bečvarová. „Holub domácí vytváří páry na celý život, stejně jako romantická labuť, kterou kvůli tomu všichni adorují. Na vejcích se střídá samice i samec, mladé krmí taktéž oba. To, že je ve městech přemnožený, není kvůli ničemu jinému než z důvodu, že mu k tomu lidé dali možnost. Zbytky, odpadky, nepřeberná nabídka snadno dostupné potravy. Vysoké budovy jim slouží jako náhrada za skalní úkryty, odkud původně pocházejí,“ doplňuje čtenářka.

Holubníky mohou mít nejrůznější velikosti. Největší městské najdeme v Berlíně a dalších německých či nizozemských městech. Ty mívají kapacitu někdy i pro stovky ptáků. Otevřená výzva radnice Prahy 3 a Galerie hlavního města Prahy na autora nového obecního holubníku, který chtějí zbudovat na Vítkově, končí 8. července. První návrhy se podle informací deníku Metro teprve scházejí. 

„Do té doby nebude možné poskytovat ukázky či komentáře před samotným vyhlášením výsledků,“ vysvětluje pro Metro asistentka radní Hany Třeštíkové pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu Anna Gümplová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nacvičování sletové skladby s sebou nese i práci na sobě samé, říká Machů

vydáno 8. prosince 2023  5:00

Cvičit v Sokole začala nyní 30letá Kateřina Machů ve svých přibližně deseti letech. V současnosti je pro ni ale komunita České obce sokolské jako druhá...  celý článek

Zpěv, fazole a LSD. Rozervané srdce Jima Morrisona dobilo nad Seinou

vydáno 7. prosince 2023  15:07

Jim Morrison by oslavil 80 let. Byl vtělením báječného doktora Jekylla, kterého flaška whisky měnila v odpudivého pana Hyda.  celý článek

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek

První ročník Eco Rally Praha byl náročný, ale vydařený

vydáno 7. prosince 2023  7:56

S rozvojem elektromobility, růstem počtu elektrických aut a rozšiřující se dobíjecí infrastrukturou se objevují i podpůrné sportovní a závodní aktivity....  celý článek