metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka

Další 3 fotografie v galerii
V titulní roli se představí americká sopranistka Renée Flemingová. | foto: KEN HOWARD

Dvořákovu Rusalku uvidí diváci po celém světě. V Praze půjde pod širým nebem

  8:00
Poprvé v historii přímých přenosů z Metropolitní opery do kin bude uveden český titul. V Praze uvidíte Rusalku i pod širým nebem.

Přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku proběhne tuto sobotu i v českých kinech. Na koho nezbude místo, může operu sledovat pod širým nebem. Titulní roli ztvární americká sopranistka Renée Flemingová, jež má Rusalku ve svém repertoáru již od roku 1990. Za dirigentský pult se postaví Kanaďan Yannick Nézet-Séguin, který poskytl Metru rozhovor.

Prozatím jste v Metropolitní opeře řídil díla Verdiho, Bizeta a Gounoda. Co vás přivedlo k Dvořákovi?
Když mi bylo dvanáct let, zamiloval jsem si hudbu Johannese Brahmse, která mě přirozeně přivedla k Dvořákovi, který se od té doby stal jedním z mých nejmilejších skladatelů. Jako kluk jsem ve sboru zpíval jeho Mši D dur a od první chvíle mi přirostla k srdci. Když jsem dostal příležitost debutovat v roce 2012 v Covent Garden s Rusalkou, ohromně mě to potěšilo. Čím více jsem na té opeře jako dirigent pracoval, tím mi přišla krásnější.

Seznam kin

  • Seznam všech kin, která budou živě Rusalku přenášet, naleznete na www.metopera.cz.
  • Společnost Aerofilms, která přímý přenos zajišťuje, umožní fanouškům operu sledovat i pod širým nebem na náměstí Republiky.

Jaké to je dirigovat operu skladatele, který je znám spíše svou orchestrální tvorbou?
Dvořák složil dokonce několik oper a vlastní operní tvorba pro něj byla velice důležitá. Chtěl být znám i jako operní skladatel. V opeře mohl vyjádřit svůj melodický ideál, své české kořeny a rozehrát dokonalé umění orchestrace. Pro dirigenta je Rusalka ohromně vděčnou operou, protože orchestrální party jsou hodně ovlivněné jeho symfonickým stylem. Můžeme ji vnímat jako překrásnou symfonickou báseň obohacenou naprosto jedinečným hlasovým doprovodem. Snoubí se v ní to nejlepší z obou světů.

Rusalčina píseň Měsíčku na nebi hlubokém je jednou z nejznámějších melodií operní literatury. Jaká jsou další výjimečná místa Dvořákovy partitury?
V písni Měsíčku na nebi hlubokém opětovně zaznívá figura houslí a harfy, která se objevuje i na několika dalších místech partitury. Symbolizovat mají jak měsíc a vítr, ale také Rusalčinu touhu a nejistotu. Pokaždé, když tato figura zazní, má jinou barvu a v závislosti na dramatickém vývoji díla nese trochu jiný význam. Dvořákův způsob užití tohoto leitmotivu je opravdu unikátní. Ovšem celá Rusalka je plná překrásné a skutečně vřelé, láskyplné hudby, jako jsou třeba Princovy party. Zkrátka je skvělá od začátku do konce.

Komentáře

Hlavní zprávy

Soutěž podporuje děti s epilepsií. Záchvatové onemocnění s sebou stále nese řadu stigmat

vydáno 5. prosince 2023  11:48

Panenku, plyšové zvíře, míč nebo stavebnici nakreslily děti s epilepsií pro výtvarnou soutěž Líbí se ti, mami? Letošního 11. ročníku se zúčastnilo přes 60...  celý článek

Centra Paprsek fungují již třicet let, starají se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek