metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

Festival Street For Art staví nový park kultury na Černém Mostě

  11:26
Park kultury a městského plánování nazvaný Blackville bude nově centrem šestého ročníku festivalu Street For Art. Vzniká na Černém Mostě místo staveniště přímo naproti výstupu ze stanice metra. Podle pořadatelů by neměl být jen dočasnou architektonickou ikonou, chtěli by, aby park veřejnosti sloužil i po skončení festivalu. O svém záměru jednají s městskou částí.
Prostor u metra se mění. | foto: Praha 14 Kulturní

Park vzniká ze spolupráce úřadu Městské části Praha 14 a architektů ze studia Mjölk. Festival začne příští středu 22. května a potrvá do 29. května, všechny akce jsou zdarma. Street For Art předtím působil pět let na sídlišti Jižní Město. Letos nabídne výstavy, výtvarné performance, koncerty nebo nedělní tančírnu. Pro zájemce jsou připraveny aktivity na téma účasti na veřejné správě.

"Kultura v široké škále od lokálních volnočasových aktivit až po inovativní umělecké projekty je klíčovým potenciálem rozvoje města," uvedl ředitel festivalu David Kašpar. Série diskuzí se mají účastnit i úředníci a politici, kteří budou podle pořadatelů debatovat s občany o rozvoji konkrétních lokalit nebo o mapováni komunit a jejich potřeb.

Na festivalu budou hrát i známé kapely

Každý večer se bude v areálu festivalu odehrávat třicetiminutový "živý obraz" - instalace a performance, která spojuje hned několik městských legend z různých koutů světa. Jmenuje se Tři černoši v tunelu aneb panoptikum městských legend.

Street For Art zahájí koncert kapely Ohm Square. Na festivalu vystoupí ale i romská kapela Cikne Čercheňa, beatbox Tiny Beat z produkce Daska Records a bude i tančírna pod širým nebem. Pondělní párty se ujme dýdžej Probe a závěrečný večírek ovládne dýdžej Philipa TBC a Daska Records.

Součástí festivalu bude také výstava o urbanismu sídliště Černý Most, se zájemci bude výtvarnice Jana Babincová vytvářet výtvarnou instalaci na téma jejich názoru na veřejný prostor a Černý Most.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek