"Mám pocit, že si Karel Čapek jen odběhl něco zařídit a za chvíli nás odtud všechny vyžene," popisuje své pocity starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík, jehož městská část slavnou vilu před časem koupila. Kromě novinářů, kteří měli včera mimořádnou příležitost do domu nahlídnout, se podle Zoufalíka už příští rok do domu budou moct podívat všichni zájemci.
O nejvhodnějším způsobu mají rozhodnout odborníci. "Nákupem vily to nekončí, ale začíná. Byl bych rád, aby se Praha 10 stala Prahou bratří Čapků," řekl Zoufalík. Ve vile by chtěl nejenom připomenout osobnost Karla Čapka, ale chtěl by ji využít i ke kulturním účelům. Podle Zoufalíka bude nutné dům opravit. Kolik rekonstrukce bude stát, starosta zatím neví.
Ve druhé patře ale zůstane zachován byt Karla Čapka, v první patře byt jeho ženy herečky Scheinpflugové Olgy. Zbytek domu, přízemí a suterén by měl po rekonstrukci sloužit kultuře. Minulý majitel Karel Scheinpflug, prasynovec Čapkovy ženy Olgy, se dům rozhodl prodat z finančních důvodů. "Provoz vily je nákladný, dům pomalu stárne a vyžaduje opravy," vysvětlil Scheinpflug. Jeho rodina dosud žije v přízemí domu, které za dob Karla Čapka obývala služka.
Samostatnou kapitolou Čapkovy vily jsou její interiéry a poklady, které skrývají."Od smrti Karla Čapka se uvnitř jeho bytu nic nezměnilo," potvrzuje jeho prasynovec Karel Scheinpflug. V jedné z místností je například křeslo, ve kterém sedával prezident Tomáš Garrigue Masaryk a kde od jeho smrti nikdo neseděl. Na jeho opěradle je stále umístěna smuteční páska. Na stole v pracovně jsou položeny noviny s nedoluštěnou křížovkou a v gramofonu je stále položena deska. Jen Karel Čapek už vám nenabídne svou proslulou specialitu, čaj se slivovicí.