metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -1 °C

Sobota 2. prosince 2023. Svátek má Blanka

Další 3 fotografie v galerii
Toalety na I.P. Pavlova | foto: Vojtěch Mach

Hledá se nejhorší veřejné WC v Praze. To na magistrátu trápí nájezdy bezdomovců

  12:08
Papír, mýdla, ale i vodovodní baterie. To všechno fofrem mizí z toalet ve Škodově paláci. Celková škoda? Čtyřicet tisíc korun měsíčně. Jaké veřejné záchody jsou na tom podle vás v Praze podobně?

Kvalita a úroveň veřejných záchodů v Praze zůstává stále aktuálním tématem. Naposledy se nad tím pozastavila naše čtenářka, když navštívila toalety v budově magistrátu na Jungmannově náměstí. "Záchody jsou pěkné, ale špinavé. Úklid tam nebyl proveden dlouho, všude binec... To samé na hlavním nádraží," napsala.

Měsíčně škoda za 40 tisíc korun

Hledá se nejhorší toaleta v Praze

Vyhrajte 800 korun

Víte o dalších veřejných toaletách, které si zaslouží větší pozornost správců? Pošlete nám fotku WC, které je podle vás tím nejhorším v Praze. Autor nejzajímavějšího snímku dostane 800 korun. Své úlovky posílejte na www.metro.cz/hlidac a mail mms@metro.cz.

Magistrát ale nařčení odmítá. Na toaletách v přízemí Škodova paláce v úředních hodinách prý probíhá kontrola úklidu každé dvě hodiny. "Pravda je ovšem ta, že nepřizpůsobiví spoluobčané především z řad bezdomovců a narkomanů dokáží toaletu zdevastovat za mnohem kratší dobu. Toto je i příčinou chybějícího vybavení na toaletách, měsíčně je jen z těchto čtyř prostor rozkradeno vybavení za zhruba 40 tisíc," uvedla mluvčí magistrátu Iva Vojtková.

Podle ní mizí toaletní prkénka, baterie, zásobníky na mýdlo a toaletní papír. "Prostě vše, co není zabetonované. V současné době pracujeme na několika variantách provozu WC, buď zavedením stálé služby, což je problém z hlediska dispozice a personálního zajištění, nebo provedení toalet v antivandal provedení, což také není ideální hlavně ve vztahu k běžným klientům úřad," dodává mluvčí. Co přesně "antivandal" záchody jsou, ale již neupřesnila.

S bezdomovci na toaletách bojuje i knihovna

Toalety ve stanici metra Anděl

Toalety ve stanici metra Anděl

S toaletami měla problém také Městská knihovna na Mariánském náměstí, a to zejména v zimě, kdy se do prostor chodili zahřívat bezdomovci, mnozí z nich si v kabinkách též zdřímli. Letošní zimu by se ale situace mohla zlepšit. "V létě jsme vyměnili na toaletách kohoutky, takže voda teče jen dvě vteřiny. Zrušili jsme také šatní skříňky a zavazadla do úschovy přijímáme jen čistá," řekla mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková. Současně ale zůstává skeptická. "Pokud nebude v Praze centrum, kde se bezdomovci budou moci převléct a umýt, tak my tu situaci nevyřešíme," dodává.

Komentáře

Hlavní zprávy

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek