metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 18 °C

Středa 4. října 2023. Svátek má František
Ležící elektrokoloběžka v Karlíně. | foto: Viktor ŠkaroupkaMetro.cz

Jako segway. Koloběžky vadí, i když nečinně stojí

  7:30
Firma provozující sdílená vozítka nedodržuje dohodu s Prahou. Lidé je parkují na podivných místech.

„S těžkou taškou vystupuji na konečné zastávce autobusu linky 175 na Florenci a najednou prásk. Přímo uprostřed chodníku vrážím do stojící koloběžky.“ Tuto příhodu nám v redakci deníku Metro vylíčila jedna z našich kolegyň.

Není tomu ani měsíc, co se ulice metropole začaly plnit do zelena laděnými elektrickými koloběžkami americké firmy Lime. Ty se sice u Pražanů těší podstatně větší oblibě, než jaké se v minulosti dočkala třeba vozítka Segway či sdílené skútry, jejich uživatelé je ale mají ve zvyku parkovat kdekoliv – na chodníku, na náměstích či je prostě jen opřou o první blízké křoví.

„V memorandu se společnost Lime dobrovolně zavázala informovat a motivovat uživatele k bezpečnému odkládání kol. Jakmile se k nám dostane nějaká stížnost, a zatím jsme nezaznamenali žádnou konkrétní, budeme to řešit. V současnosti shromažďujeme podněty. Největší problém je v tom, že jsou koloběžky relativně malé a uživatelé tak mají mnohem výraznější pocit, že mohou jezdit po chodníku a tam koloběžky odkládat,“ říká pro deník Metro mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Zmíněné memorandum s městem podepsaly také společnosti půjčující sdílená kola. Mezi ně patří například firma Rekola, Velonet či HomePort. Zelené elektrokoloběžky od Lime jsou podle zákona také brány jako bicykly. Magistrátní pohodu podle informací deníku Metro nesdílí například zástupci radnice druhé městské části. Zde koloběžky uprostřed chodníků postávají velmi často. Místní vedoucí odboru dopravy Josef Gál má navíc za to, že zmiňované memorandum s Prahou firma Lime porušuje. Vhodná a bezpečná místa pro odkládání těchto dopravních prostředků totiž měla předem projednat s městskými částmi. „Což se nestalo,“ uvedl pro server iRozhlas.cz Gál.

Koloběžky jsou rozmístěné po celé Praze, zejména v centru, a jsou přístupné komukoli. Systém je stejný jako sdílených kol a aut. Stačí jen chytrý telefon s propojenou platební kartou, koloběžku odemknout načtením QR kódu a můžete vyrazit.

Ohledně možných srážek jezdců s chodci není třeba mít podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého takový strach jako třeba u segwayů. Ani pozornosti čtenářů deníku Metro však neuniklo, že se koloběžky často stávají terčem vandalů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Protiatomový kryt jako záchranný člun i místo k zamyšlení. Vydejte se do Bezovky

vydáno 4. října 2023  12:29

Stojím pod žižkovskou Parukářkou a vidím před sebou vrata, ozdobená výtvorem pražských sprejerů a připomínající vstup do garáže. Místo toho by se však...  celý článek

Lahodná smetánka na kolejích. Nesmrtelný Orient Expres dnes slaví 140 let

vydáno 4. října 2023  11:59

Premiérové železniční spojení napříč Evropou, hotelový nadstandard zahrnující přepychovou lůžkovou úpravu a špičková kuchyně připravovaná kuchařskými...  celý článek

Taxi v Praze už nikdy nesmí být jako dřív, říkají manažeři značky SVEZ.SE

vydáno 4. října 2023  11:49

Kornel Altman a Jakub Paroulek. Dva dlouholetí kamarádi. Bývali úspěšní reprezentanti ve veslování, kteří šli do rizika a rozhodli se, že úplně od podlahy...  celý článek

Karlín očima Karlíňanů. Příběhy této čtvrti jsou různorodé, napínavé, zábavné i dojemné

vydáno 4. října 2023  4:55

Vesnický, sousedský, malý, hezky rovný, zelený, moderní, kancelářský i drahý. Takový je podle místních pražský Karlín. Ti se společně podíleli na knize,...  celý článek