Každý obyvatel osmé městské části musí vědět, odkud pochází název ulice jeho bydliště. S tímhle krédem přišla před zhruba půl rokem místní radnice a rozmístila na svém území desítky modrých dodatkových tabulek. Na těch se mohou místní dočíst třeba to, že se Rakousova ulice jmenuje po místním rodákovi – spisovateli Vojtěchu Rakousovi nebo že je Voctářova ulice v Libni pojmenována po posledním starostovi samostatného města Libeň.
Podle místostarosty Prahy 8 Jiřího Vítka se však radnice rozhodla dostat informace i k těm, kterým se nechce modré cedule složitě obíhat.
„Proto vám také v Osmičce (místní radniční zpravodaj – pozn. redakce) postupně budeme přinášet ze všech našich čtvrtí výběr ulic s vysvětlením jejich názvů, jak jsem je při zpracování načerpal z kronik a veřejných zdrojů. Ptáte se, k čemu to? Abyste věděli. Abyste znali. Abyste byli hrdí na místo, kde žijete,“ uvádí místostarosta Vítek. Místní se ve svém zpravodaji, který je k dispozici nejen tištěný, ale také na webové stránce www.mesicnikosmicka.cz, mohli dočíst třeba to, odkud se vzali názvy ulic v Bohnicích a Čimicích.
Ve zpravodaji se lze podrobně dočíst i o původu těchto městských čtvrtí. „Vědomí, že má místo vašeho bydliště svou zajímavou minulost, současnost, ale i budoucnost, dodává velmi pádný důvod, proč si ho vážit a být na něj hrdý,“ uvádí místostarosta.
Kam umístí dodatky? Podmínkou je již nainstalovaná uliční tabule- Ulice v osmé městské části nejsou pojmenovány pouze po významných osobnostech. Nesou také názvy po bývalých usedlostech, které se na jejím území nacházely. Takovými byla například Bulovka, Palmovka nebo Stírka.
- Nejvíce dodatkových cedulí bylo doposud umístěno na území Kobylis a nesou jména hrdinů protinacistického odboje, z nichž mnozí byli popraveni na nedaleké střelnici. Takovými příklady jsou ulice Mašínova, Balabánova nebo Bojasova v Kobylisích.
- V případě tipu, kam by bylo dobré na osmičce nové cedule umístit, se lze obrátit na paní Stanislavu Konvalinkovou. Její e-mailová adresa je: stanislava.konvalinkova@praha8.cz.Ta má na starost správu dokumentů a ochranu informací v Praze 8.
- Reakce na projekt podle Konvalinkové byla až na několik výjimek velice pozitivní. Dokonce se sami majitelé domů hlásili o umístění cedulí.
- Co se týká území Bohnic, nejzajímavější původ mají dle výběru zpravodaje Prahy 8 tři místní tahy. Mezi ně patří Hackerova ulice, která nese jméno po učiteli Karlu Hackerovi (1876–1972). Ten v roce 1913 koupil za 150 korun rakouskouherských od vášnivého kobyliského ochotníka Karla Popilky loutkové divadlo, které patrně pamatovalo ještě doby lidových loutkařů. Cílem tohoto činu bylo především hrát pro děti z obce loutkové divadlo a dále pak získat ze vstupného prostředky pro menšinové české školy v pohraničí. Nově založené divadlo v Kobylisích se proto jmenovalo Divadlo Národní jednoty severočeské, jejíž pobočku v Kobylisích vedl právě Karel Hacker. V čele souboru byl Hacker až do roku 1946.
- Bohnická Kusého ulice zase dává vzpomenout na strojního zámečníka Františka Kusého (1884–1945), který založil hospodářské družstvo Kladenská komuna. Po vypuknutí druhé světové války odjel s dalšími kolegy na Kavkaz do Sovětského svazu. Když zjistil, že jeho manželka v protektorátu onemocněla, rozhodl se k návratu do Prahy. Zde byl v roce 1943 zatčen a v roce 1945 popraven v koncentračním táboře Terezín.
|