„Součástí celosvětové hry hledání ukrytých krabiček pomocí GPS souřadnic jsou i cestovní předměty. Pokud například máte doma vám blízký předmět a rádi byste, aby cestoval do světa skrze ukryté krabičky, tak na něj zavěsíte nejčastěji plechový štítek, na kterém je jedinečný kód. Podle něj se nálezce může dozvědět, co předmět představuje, jaký má cíl cesty, i to, kde již byl,“ vysvětluje pro Metro Polášek.
Každý hledající geocacher má možnost po objevení ukryté krabičky předmět vzít a zase jej vložit do jiné. Současně pohyb poznačí a majitel předmětu přesuny uvidí.
„Měl jsem myšlenku, aby zde pomyslně Esterka stále byla a já si na ni vzpomněl, kdykoli se předmět ozve z nějakého místa ve světě. Předmět má již za dva roky nacestováno 6900 kilometrů a navštívil mnoho míst v naší vlasti, na Slovensku, v Rakousku a něco málo míst v Německu.
Lammelovou už z osmiletého gymnázia znala také ještě studentka Anna Kozáková. O geocachingu se dozvěděla právě díky své kamarádce před dvanácti lety. „Pak jsem se mu ale dlouho nevěnovala. Až poté, co jsem náhodou zjistila, že existuje právě Estin cestovní předmět, jsem této outdoorové hře propadla,“ líčí Kozáková. Podle ní je skvělé, že někdo, kdo měl tak moc rád cestování, může v této činnosti pokračovat, i když už není mezi živými.
Kozáková našla přívěšek ke konci ledna na Vinohradech na zajímavém místě. Indicie totiž hledače této kešky vedla k lampě veřejného osvětlení se štítkem, který měl číslo 000001. „O číslech lamp vím, že slouží zejména pro účely rychlé lokalizace zraněných. Nečekala jsem ale, že neexistuje veřejně přístupná mapa umístění lamp, což nám komplikovalo odlov keše,“ dodává Kozáková.
Podle Poláška je skvělé, že se předmět objevil znovu v Praze. „Potěšilo mě to. Jeho umístění v geocache věnované sloupu s číslem jedna je zajímavý počin. O to více, pokud podle zadání instrukcí pro nalezení sloupu přemýšlíte, jak se s tím popasovat a jakou strategii hledání zvolit, abyste sloup našli a jako odměnu i ukrytou kešku. Přesně o tom geocaching je. Ukázat zajímavá místa pro české i zahraniční hledače pokladů, díky kterým poznají blíž místo, kam je jejich cesty zavedly,“ zmiňuje Polášek. Ten doplňuje, že se pak cestovní předmět dostal také k hradišti Levý Hradec, kde je Lammelová pochována.