metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 25 °C

Čtvrtek 28. září 2023. Den české státnosti

Další 1 fotografie v galerii
Ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt stojí u portrétu Tomáše Garrigua Massaryka od Oskara Kokoschky ve Veletržním paláci. | foto: ČTK

Kokoschka přijel do Prahy kvůli Masarykovi, ale maloval v ní čtyři roky

  14:18
Národní galerie dnes zahajuje sérii výstav ve Veletržním paláci, jíž dominuje jeden z hlavních letošních projektů, výstava Kokoschka a Praha. Představuje výběr děl Oskara Kokoschky, jednoho z nejvýznamnějších malířů 20. století, která vytvořil v letech 1934 až 1938 v Československu.

Expozice připomíná malířovy kontakty s česky i německy mluvícími osobnostmi tuzemské kulturní scény. Podle kurátorů představuje jeho spolupráci s českou divadelní avantgardní scénou.

Kokoschkova výstava vznikla ve spolupráci s Kunstforem v Regensburgu, kde se konala loni. Podle Fajta je však pražská výstava větší, je v ní více akcentován pražský kontext Kokoschkova díla, zahrnuje více autorových děl souvisejících s Prahou a ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví jsou na výstavě poprvé zmíněny spolupráce Oskara Kokoschky s Osvobozeným divadlem Voskovce a Wericha či s Divadlem E. F. Buriana.

Kokoschka maloval i pro výzdobu Loosovy vily

Výstava také obecně připomene atmosféru první republiky, umělecká díla doplňují fotografie z Kokoschkova čtyřletého pražského pobytu, portréty s jeho ženou Oldou, s galeristou Hugo Feiglem a některými osobnostmi dané doby. Kokoschkovy pražské veduty z českých veřejných sbírkách doplňují zápůjčky tuzemských sběratelů i zahraničních institucí.

Ve sbírkách galerie je obraz Praha - Karlův most, který již krátce po jeho dokončení od galeristy Feigla koupila Moderní galerie, jež se považuje za předchůdkyni Národní galerie. Obraz Pohled od Kramářovy vily záhy po jeho vzniku koupil podnikatel František Müller do své nové vily od Adolfa Loose ve Střešovicích. Loos se s Kokoschkou přátelil a z umístění svého obrazu v jeho vile měl radost, jak dokládá zápis v knize hostů. Galerie obraz koupila od dědiců v roce 1969.

Malíř navštívil metropoli kvůli Masarykovi

Kokoschka přijel do Prahy v roce 1934, jeho pobyt v předválečném Československu pro něj znamenal velký obrat v životě. Plánoval původně kratší cestu kvůli portrétu Tomáše Garrigua Masaryka, prezidentův zdravotní stav a vývoj politické situace ale jeho tuzemský pobyt prodloužily. Masarykův alegorický portrét, v němž prezidenta obklopují reformní pedagog a biskup Jednoty bratrské Jan Amos Komenský, umučený církevní reformátor Jan Hus a kulisa Hradčan, se ne zcela známou cestou dostal do Pittsburghu, odkud ho zapůjčilo Carnegie Museum od Art.

Kontext českého umění na výstavě doplňují díla Bedřicha Feigla, Willy Nowaka, Vincence Makovského, Emila Filly, Františka Janouška, Josefa Čapka, ale i umělců v československé emigraci Johna Heratfielda nebo Johannese Wüstena.

Šestici nových výstav doplňují kresby Stanislava Kolíbala, rekonstrukce ateliéru Zbyňka Sekala, repríza české expozice na loňském 14. bienále architektury, otevření nového prostoru, který se bude věnovat filmu a videu, a projektu Introducing zaměřeného na nejmladší generaci. Program, který od dnešního dne galerie představuje, již vznikal pod vedením nového ředitele galerie Jiřího Fajta.

Komentáře

Hlavní zprávy

Následovník Blade Runnera nakopl domácí sci-fi scénu. Praha jako kulisy

vydáno 28. září 2023  6:55

Bod obnovy po téměř deseti letech příprav baví diváky v kinech. Díky netradičnímu zpracování a kvalitním vizuálním efektům přináší závan svěžesti a...  celý článek

Komerční sdělení

Jak připravit klouby na podzimní sychravé počasí?

vydáno 28. září 2023

Léto se pomalu chýlí ke konci, ačkoliv teploměr občas ještě nabídne příjemné teploty. Nicméně, noci se již ochlazují a s tím přicházejí mlhavá rána, kdy...  celý článek

Fotovoltaika je věda. S úsporou energií teď pomůže už i umělá inteligence

vydáno 27. září 2023  12:01

Jak ušetřit při provozu domu? Rozhodně by to neměla být hurá akce. Vyplatí se pečlivá rozvaha. Ušetří to nejen peníze, ale i nervy.  celý článek

Nové přístroje i postup usnadní první kontakty. U Apolináře rodí nedonošené děti

vydáno 27. září 2023  6:19

Porod dítěte, které mělo být ještě pár týdnů v mateřském lůně, býval dříve složitým „logistickým“ manévrem.  celý článek