metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 31 °C

Neděle 21. července 2024. Svátek má Vítězslav

La Putyka chce vybrat peníze na rekonstrukci Jatek78

  11:47
Soubor Cirk La Putyka od středy 18. února spustí kampaň, jejíž pomocí chce získat finance na rekonstrukci prostor Jatka78 v Holešovické tržnici. „Sbírka končí 4. dubna a cílovou částkou jsou dva miliony korun,“ uvedl Jiří Sedlák, mluvčí souboru nového cirkusu, který prostor provozuje.
Tak v Jatkách začínala první rekonstrukce. | foto: Martina SucháMetro.cz

„Prostředky budou použity především na zatemnění divadla, vytvoření zkušebních prostor včetně zázemí pro účinkující a na nákup zařízení, které se v rámci zkušebního provozu na podzim loňského roku muselo pronajímat. Tedy světla, ozvučení a tribuny se sedačkami,“ řekl Sedlák.

Na podpůrné kampani pod názvem NakopniJatka, která potrvá šest týdnů, se kromě souboru Cirk La Putyka budou podílet umělci a výtvarníci spojení s Jatkami78, ale i tři další scény - Dejvické divadlo, Divadlo Na Zábradlí a Činoherák Ústí. Odměnou pro ty, kteří Jatka78 podpoří, budou kromě dárků zejména vstupenky na benefiční představení, která tyto soubory do Holešovic přivezou.

Jatka se budou měnit postupně, syrovost si ale zachovají

„Prostory hal číslo sedm a osm v tržnici jsou obrovské - a je potřeba je zrekonstruovat. Nechceme ovšem jejich podobu měnit nijak drasticky, protože syrovost celého prostoru je pro moderní divadlo, nový cirkus, tanec a koncerty ideální. Jatka plánujeme zvelebovat postupně,“ uvedl principál souboru Cirk La Putyka Rosťa Novák mladší.

Také kvůli omezeným možnostem čerpání financí z veřejných zdrojů se obrací na ty, pro které Jatka78 stojí - na lidi, kterým není lhostejný rozvoj kultury v metropoli a kteří se na něm chtějí aktivně podílet tak, jako se podíleli předkové na stavbě Národního divadla.

Dejvické divadlo odehraje v holešovické tržnici úspěšnou inscenaci Ucpanej systém, Divadlo Na zábradlí tam představí hru Korespondence V+W. Také ústečtí divadelníci, kteří stále bojují o svou existenci, Jatka78 podpoří svým nejslavnějším představením poslední doby, a to Klubem rváčů podle románu Chucka Palahniuka.

Chtějí být křižovatkou evropského nového cirkusu

Kromě těchto tří inscenací se v závěru kampaně na Jatkách78 odehraje další Mše za duše - tedy slavnostní večer v režii principála Cirku La Putyka Rostislava Nováka mladšího. Tentokrát se na jevišti potkají české a evropské hvězdy nového cirkusu.

„V ideálním případě by tady měli vystoupit artisté z Cirkusu Cirkör, Circo Aereo a Cahin Caha. Bude to novocirkusový večer, kterým naplňujeme další a velmi podstatný význam Jatek78. Vytváříme evropskou křižovatku nového cirkusu,“ řekl Novák. Připomněl, že zkušební provoz Jatek78 trval loni dva měsíce. Během listopadu a prosince se v nových prostorách a v improvizovaných podmínkách uskutečnilo pětatřicet představení pro více než 10 tisíc diváků.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek