Chovatelé v Zoo Praha pracují se zvířaty tak, aby je vytrénovali k ochotě spolupracovat s veterináři. Nejnovějším úspěchem je trénink lachtana Melouna, který téměř po roce výcviku ochotně nastaví ploutev k odběru krve.
"Anestézie u lachtanů i dalších ploutvonožců je vždy velmi problematická, pravidelné odběry krve jsou přitom důležité pro srovnání hodnot v případě, že lachtan onemocní. Díky odebraným vzorkům můžeme také zjistit zajímavé informace o říjovém cyklu lachtaních samců, které bychom od volně žijících zvířat nikdy nebyli schopni získat," říká veterinář Zoo Praha Roman Vodička.
Meloun je ze všech lachtanů nejchytřejší
Odběr je důležité provádět v klidu. Procedura proto probíhá pod taktovkou Melouna, který může spolupráci kdykoli sám přerušit. Samec při vyšetření prostrčí zadní ploutev pod speciální mříží a čeká, až je odběr u konce. Při tréninku na odběr krve bylo potřeba postupovat krok po kroku. Celý proces zabral takřka rok. Odebírat krev nyní možné bez problémů jednou týdně.
"I ostatní pražští lachtani jsou vytrénovaní k základní veterinární prohlídce, která zahrnuje kontrolu očí, čenichu, uší i celého těla. Dokáží ale uposlechnout i řadu dalších pokynů, což dokazují při pravidelných cvičeních," říká vrchní chovatelka lachtanů Ewa Kasprzak největší úskalí. Meloun nad ostatními vyniká díky ochotné a hravé povaze. Chovatelé proto předpokládají, že v nové sezoně budou moci s Melounem předvést zcela novou podobu cvičení s lachtany, založenou na plavání chovatele se zvířetem v bazénu.