metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 28 °C

Úterý 3. října 2023. Svátek má Bohumil
Návrh proměny na I. P. Pavlova. | foto: IPRMetro.cz

Magistrála bez zábradlí a přechody na Pavláku

  8:52
Nové dláždění jižní části náměstí I. P. Pavlova, odstranění zrezlých nepotřebných zábradlí, další přechody pro chodce u Muzea na Václavském náměstí i Pavláku. Tak mají podle náměstkyně primátorky Petry Kolínské vypadat budoucí změny na magistrále.

Pokud je na svém zítřejším zasedání schválí také pražští zastupitelé, uskuteční je podle ní Praha ještě letos, a to i přesto, že se proti záměru nedávno ostře ohradila primátorka Adriana Krnáčová.

„Hlavní námitka proti rozhodnutí rady, která změny odsouhlasila, byla nedostatečná prověřenost dopadů na dopravu v hlavním městě. Je ale třeba si uvědomit, že magistrálu denně nedůstojným způsobem překoná více než sto tisíc chodců. Je také zdokumentováno, že často užívají způsoby, jež ohrožují jejich zdraví,“ říká Kolínská.

Úpravy okolí magistrály provázejí spory vládnoucí koalice ANO a ČSSD s Trojkoalicí. Rada začátkem února sice opatření schválila, platnost rozhodnutí však vzápětí pozastavila primátorka Krnáčová. Podle ní byly změny příliš nekonkrétní a jejich realizace před dostavbou vnitřního a vnějšího silničního okruhu by mohla v budoucnu v metropoli způsobit dopravní kolaps. Podle Kolínské však plánované změny nemusí nutně auta na magistrále ani kolem ní zpomalit.

„V plánu je například doplnit přechody na místa, kde již nyní auta na semaforech stojí, ale chodci tam správně nemohou přecházet,“ dodává Kolínská.

Nové přechody tohoto typu mají být zbudovány například rovnoběžně s Legerovou a Sokolskou ulicí nebo kolmo k Národnímu muzeu. Zmizet má také většina zábradlí na I. P. Pavlova, která Kolínská označila za zrezlá a nefunkční. Pokud zastupitelé změny zamítnou, budou si Pražané na nové schvalování muset nejspíš počkat až na konec tohoto roku. Tehdy totiž poprvé zasedne vedení města, jež vzejde z podzimních voleb.

Komentáře

Hlavní zprávy

Svět golfu zdaleka není jen o jamkách na greenech, říká šéfka golfsoftwarové firmy

vydáno 2. října 2023  19:34

Sára Kubelková měla k práci s lidmi, řízení talentů a jejich rozvoji blízko už během studia andragogiky. V průběhu covidové krize v sobě objevila skrytou...  celý článek

Kultura pro rodiče nabízí alternativu. Děti mohou vzít na představení s sebou

vydáno 2. října 2023  9:00

Chcete zajít za kulturou, ale nemáte hlídání? Nyní můžete i s dětmi, o které se postará zaučený personál.  celý článek

Úspěch terapie záleží na klientově odhodlání, říká psycholog Pavel Pařízek

vydáno 1. října 2023  20:00

Pavel Pařízek je psycholog a zakladatel webu Terapie.cz, který usnadňuje lidem najít správného psychoterapeuta. Nejčastěji s klienty řeší problémy ve...  celý článek

Smíchovský fenomén. Ani pivovar, ani feťáci. Ale lávka, pro lidi je to nostalgie

PRAHA? AHA!
vydáno 1. října 2023  11:19

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek