Praha hospodařila s přebytkem, jak s ním naložíte?
Rozhodnutím zastupitelstva by mělo dojít k navýšení výdajů rozpočtu hlavního města. Na běžné výdaje je vyčleněno 290 milionů korun, na nové investice pak 2,5 miliardy korun. Rozhodli jsme se pro posílení rozpočtu v oblasti školství a sportu o 868,4 milionu, v oblasti sociální a zdravotnictví po 465,7 milionu. Pro zlepšení veřejného prostoru je připraveno 539,6 milionu a na zkvalitnění služeb poskytovaných občanům a návštěvníkům města máme nachystáno 95,5 milionu. Zvláštní položkou je pak oblast pořízení a rekonstrukce majetku Prahy, kde je alokováno 780,8 milionu.
Můžete uvést některé konkrétní případy?
Významným příkladem využití těchto prostředků je vytvoření rezervy na havarijní stavy sportovišť a škol (165 milionů), dostavba objektu polikliniky Modřany (41 milionů). Máme také připravený projekt na revitalizaci náplavek za 80 milionů. Počítáme i s vytvořením rezervy pro výplatu mimořádných odměn zaměstnancům v oblasti sociálních služeb v objemu 150 milionů. Pražané jistě uvítají také nové investice do zoo v celkovém objemu 20 milionů, kde například počítáme s novou expozicí exotických ptáků se vzácnými papoušky. Plánujeme také vybudování nového Pražského centra současného umění v Praze 9 za 100 milionů korun.
Zbyde i na projekty městských částí?
Na projekty radnic je formou účelových dotací určeno dalších 1,5 miliardy.
Na jaké projekty jim pošlete peníze?
Projektů je více než sto. Lze ale uvést několik významných pro ilustraci. Zrekonstruujeme několik sportovišť v Praze 5 za 58 milionů, vyčlenili jsme 30 milionů korun na rekonstrukci objektu na Praze 7, kam bude přestěhována poliklinika, nebo jsme podpořili rozvoj městského kamerového systému v Praze 8 částkou 27 milionů.
Podle jakého klíče přebytek rozdělujete? Praha 2 si stěžuje, že nedostane nic.
Pracovní skupina vybírala z projektů dlouhodobě známých. Konkrétní projekty pak byly vybírány tak, aby byly uskutečněny co nejdříve. Na obyvatele Prahy 2 se určitě nezapomnělo, jen jsme v tuto chvíli peníze neposlali přímo na radnici. Koneckonců z investiční rezervy Praha 2 již v březnu tohoto roku obdržela na rekonstrukci školní jídelny ZŠ Kladská 18 milionů korun. Řada projektů pak bude uskutečněna přímo od nás z magistrátu, jako třeba rekonstrukce Karlova náměstí nebo již zmiňovaná revitalizace náplavek.
Jak přebytek vznikl, daří se lépe hospodařit, nebo se vybralo více na daních?
Na přebytku se projevily vyšší příjmy oproti plánovanému rozpočtu o 8 procent a také o 16 procent nižší čerpání výdajů oproti předpokladu. Na příjmech hlavního města se zásadním způsobem pozitivně projevily daňové příjmy – a to jak v důsledku hospodářského růstu, tak zlepšeným výběrem daní.
Opozice kritizuje vedení města, že přebytek vznikl také proto, že se vám nedaří investovat.
Co se týče objemu čerpání investic, patří mezi důvody dosažené úrovně zejména fakt, že se stále potýkáme s vysokými legislativními nároky před samotným zahájením stavby. Byla upravena pravidla pro výběrová řízení, která se často protahují o několik měsíců. Také máme dlouhodobě problémy například při výkupech pozemků. Nejde tedy o to, že se obecně investovat nedaří, ale pouze o posun v harmonogramu čerpání těchto investic.
Jaký je výhled hospodaření Prahy do budoucna?
Hlavní město hospodařilo ke konci března s přebytkem ve výši 3,4 miliardy korun. Přebytek hospodaření je výsledkem vyšších příjmů, zejména v oblasti daní. Ačkoliv toto roční období nebývá klimaticky příznivé, Praha zlepšila tempo čerpání investic ve srovnání se stejným obdobím loňského roku v absolutní výši o 450 milionů korun, tedy o třetinu. Oproti roku 2015 je to dokonce o 760 milionů korun.
Neuvažujete o splacení dalších úvěrů?
Dluhová zátěž hlavního města je nyní na úrovni asi 22 miliard. V minulém roce se nám podařilo najít prostředky na mimořádnou splátku úvěru v objemu 8,5 miliardy. Praha díky tomu ušetří v následujících letech na úrocích skoro miliardu.
Díky příznivé ekonomické situaci se nabízí obdobný krok v letošním roce zopakovat, záleží ale na tom, jak budou vypadat upřesněné výsledky hospodaření Prahy po prázdninách.