„Velkou předností modulu je rychlá akceschopnost. Golem je v nepřetržitém provozu připraven na okamžitý výjezd,“ vysvětluje ředitel záchranky Petr Kolouch.
GolemJméno záchranářskému obrovi vybrali před deseti lety sami Pražané. Záchranářský modul má úctyhodné rozměry, ve složeném stavu je dlouhý 14 metrů, ale když připočtete tahač, je to už 16,2 metru. Vysoký je čtyři metry a široký skoro tři. Provozní váha je 26 tun, s nákladem až 35 tun. Když se návěs rozloží, je široký deset metrů. Po vysunutí dispečinku vzroste výška na pět metrů a rozložitelné stožáry s osvětlením jsou vysoké 9,5 metru. |
Hlavním úkolem specializovaného vozu je poskytnout mobilní zázemí záchranářským týmům v mimořádných situacích, kdy likvidace zdravotnických následků může trvat i několik dní.
Modul obsluhuje jedna osoba, která je schopna během krátké doby přivézt na místo události vše potřebné a zastoupit tak několik sanitních vozů najednou.
„Aktuálně ho využíváme u akcí s velkou koncentrací osob, kde je předpoklad většího počtu ošetřených, jako jsou oslavy konce roku, megakoncerty nebo maratonské běhy,“ vysvětluje mluvčí záchranky Jiřina Ernestová.
Místo v rozložených bočnicích, které jsou široké deset metrů, poskytuje prostor pro třídicí pracoviště a dočasné ošetření postižených.