Náměstek primátora Hlubuček: Dodržet Klimatický plán je závazné i pro ty po nás

  11:00
Evropská komise v červenci představila ambiciózní plán snížit dramaticky do roku 2030 emise oxidu uhličitého. Praha se přitom již v květnu zavázala ke splnění vlastního plánu, jak bojovat s klimatickými změnami. Ten předložil náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček. Oba plány kladou důraz především na odklon od využívání špinavých fosilních paliv v energetice a teplárenství a zároveň počítají s masivním rozvojem energie z obnovitelných zdrojů.

náměstek primátora Petr Hlubuček | foto: Magistrát hl. m. Prahy

V souvislosti s takzvaným Klimatickým plánem se ale také hovoří o nepohodlích, která závazek Pražanům v budoucnu přinese. Například o zpoplatnění vjezdu do centra Prahy. Hlubuček nejen Metru vysvětluje, že mýto neřeší on, ale jeho kolegové z magistrátu. Opozice ovšem tvrdí, že právě mýto, které mají Pražané začít platit již za pár let, poslouží jako nutný zdroj příjmů pro uskutečnění klimatických závazků. 

„Odhad nákladů na všechna navrhovaná opatření je zhruba na 230 miliard a počítáme, že budou financována převážně z dotačních programů EU jako například Evropský fond pro regionální rozvoj. Část financí chceme získat z národních dotací nebo skrze investice městských společností,“ říká pro deník Metro Hlubuček.

Boj se změnou klimatu vyžaduje dle vašich slov širší změnu fungování města a myšlení lidí. Popsal byste čtenářům, proč je z pohledu snižování emisí CO2 významné rozumné nakládání s odpady?
Na rozdíl od velkých energetických nebo teplárenských zdrojů, které leží vesměs mimo území hlavního města, je producentem odpadu každý z nás. Každý má přímý vliv na to, kolik odpadu v Praze vyprodukujeme a jak se s tímto odpadem rozhodneme naložit. Samozřejmě ideální situací je vzniku odpadu zcela předcházet, nebo jej alespoň minimalizovat. Snížení objemu odpadu ve městě a lepší nakládání sním není jen o samotném numerickém snižování produkce CO2. Je to především o zlepšení kvality života všech obyvatel Prahy.

Dobře. Je ale jasné, že obyvatelé a podniky ve městě budou vždy určitě množství odpadu produkovat.
Samozřejmě že ano. Je třeba si ale uvědomit, že i samotný odpad, když už vznikne, má velký potenciál. Zkusme se inspirovat v přírodě. Ta žádný konečný odpad neprodukuje. Vše koluje v nekonečném cyklu. Proto významnou částí naší strategie v boji se změnou klimatu je hledání způsobu, jak vytvořit podobný oběh právě při nakládání s odpadem, který ve městě vzniká.

Můžete být konkrétní a uvést nějaký příklad?
Už nyní získáváme při spalování odpadu energii. Nicméně při energetickém využití odpadu nám vzniká další odpad – škvára. Na tu současná legislativa pohlíží jako na odpad a my ji odvážíme na skládku v Benátkách na Jizerou. Přitom díky výzkumu a vývoji moderních technologií je možné ze škváry dnes dále separovat kovy a přeměnit škváru na stavební surovinu, která může nahradit těžené přírodní suroviny. Takto očištěná škvára má prokazatelně dobré vlastnosti pro stavebnictví – a to jako podkladová vrstva v pozemních komunikacích. Jenom malešická spalovna vyprodukuje ročně 65 až 70 tisíc tun škváry, kterou bychom takto mohli využít dále jako surovinu místo odvezení na skládku.

Co tomu v současnosti tedy brání?
Především legislativa. Stavební využití škváry v tuzemsku dosud není možné. Je třeba, aby se změnilo legislativní zařazení škváry z odpadu na surovinu. Samozřejmě za splnění přísných ekologických požadavků a norem. Také se bavíme skutečně o vysoce inovativním postupu. V Evropě je tento příklad oběhového hospodářství v praxi, pokud vím, v Kodani. Praha by se takovýmto projektem dostala na skutečnou inovativní špičku mezi evropskými metropolemi.

Vaši kritici vám vytýkají finanční nákladnost vámi navrhovaných opatření v klimatickém plánu. Hovoří o tom, že váš boj za snížení emisí CO2 si vyžádá neúměrné prostředky.
V případě malešické spalovny odhadujeme investici na celou linku pro separaci kovů ze škváry na cca 250 milionů korun. V tuto chvíli se dokončuje studie proveditelnosti. Je třeba si ale uvědomit, že místo odpadu, za jehož skládkování platíme, bychom získali surovinu. V případě stavebního využití škváry úspory za skládkování až 45 milionů korun ročně. Tržby za prodej vytříděného kovu odhadujeme na 40 až 80 milionů. Takže se bavíme o návratnosti v rozpětí čtyř až devíti let. V Kodani se podobná linka zaplatila za čtyři roky.

Takže kritici podle vás nemají pravdu?
Není prostě pravda, že přechod na zelenou ekonomiku a ekologické procesy ve fungování města jsou neúměrně nákladné a ekonomicky se nevyplatí. Je to přesně naopak. Nebavíme se tedy zdaleka jen o ekologických přínosech, ale také o významných ekonomických přínosech.

Kritizován je také Klimatický plán jako takový. Ten byl pro Prahu závazně schválen současným vedením města. Pokud by vám však čistě teoreticky skončilo volební období příští rok, musí ho i tak Praha bezpodmínečně dodržet?
Do voleb zbývá něco málo přes rok, a nikdo tedy logicky nemůže vědět, jestli dostaneme šanci ve vedení města pokračovat. Ovšem podstatná část opatření v Klimatickém plánu je nevyhnutelná a bude ji muset realizovat jakékoliv vedení hlavního města. Za sebe můžu slíbit, že kdokoliv přijde po volbách, najde na mém stole celou řadu připravených či rozpracovaných projektů. Samozřejmě doufám, že v jejich realizaci budu moci pokračovat.

Petr Hlubuček, pražský zastupitel za STAN a starosta městské části Praha-Lysolaje

Existují další projekty, které mohou mít výrazný efekt na snížení CO2 v Praze?
Když zůstanu u odpadového hospodářství, protože skutečně to není jen o energetice, tak dalším příkladem oběhového hospodářství je sběr gastroodpadu a bioodpadu. Gastroodpad produkovaný domácnostmi a restauracemi by mohl například zajišťovat palivo pro celou svozovou flotilu Pražských služeb. A to díky možnosti přeměny zbytků jídla v biometan. Pilotní projekty ke zjištění životaschopnosti takového projektu již probíhají na území městských částí Praha 5, 6 a 7. S tím souvisí záměr výstavby vlastní bioplynové stanice. V současné době prověřujeme možné lokality a technologická řešení.

Hovoříte o projektech, které město teprve chystá. Zároveň, ale magistrát mluví o potřebě zapojit veřejnost a získat ji pro váš plán snížení emisi. Jak to chcete udělat?
Chceme, aby se veřejnost mohla v maximální míře zapojit a přímo se podílet na zlepšení životního prostředí a kvality života ve městě. Už dnes mohou občané například odložit nepotřebné věci, jako nábytek, hračky, sportovní vybavení, nádobí nebo knížky, v takzvaných RE-USE pointech. Místo toho, aby lidé věci, které mají stále svou užitnou hodnotu a mohou i nadále plnit svou původní funkci, vyhodili do komunálního odpadu, mají možnost je bezplatně v RE-USE pointech odevzdat. Město se pak postará o jejich další využití.

Co se s takovými věcmi potom děje?
V první fázi je nabídneme neziskovým a charitativním organizacím. Pokud ty do čtrnácti dnů neprojeví zájem, je věc nabídnuta bezplatně široké veřejnosti prostřednictvím speciálního webu. Myslím, že tato myšlenka je velmi uchopitelná pro obyvatele a je dobrým způsobem, jak lidem ukázat základní myšlenku oběhového hospodářství.

Kritizovaná strategie

  • Na Klimatický plán podle kritiků Pražané jen doplatí.
  • Podle opozičního zastupitele Patrika Nachera nebyl plán projednán s odborníky z celého spektra – nejen ekology, ale také ekonomy. Schválen byl těsnou většinou. „Věřím, že se největším pitomostem podaří zabránit,“ míní Nacher.
  • Podobný postoj má i opoziční zastupitelka Alexandra Udženija. „Nejen primátor dobře ví, že jedním z hlavních pilířů financování Klimatického plánu je výběr mýtného,“ dodává Udženija.

Nejčtenější

KVÍZ: Jste adeptem na pokutu? Jak se orientujete v pravidlech pražské MHD

Jak dobře znáte pravidla městské hromadné dopravy? Připravili jsme pro vás zábavný kvíz, který prověří vaše znalosti přepravního řádu a tarifů. Jste připraveni zjistit, zda byste obstáli před...

Nová tramvaj Škoda 52T poprvé sveze cestující. Vyjede nejspíš už v pátek na linku 12

Pražské ulice čeká tramvajová premiéra. V pátek 20. června vyjede na linku 12 nová Škoda 52T – poprvé s cestujícími na palubě. Informaci jako první zveřejnila facebooková stránka Tramvaje v České...

Co dělat, když vás v Praze chytí revizor: Jak snížit pokutu z 1500 na 800 korun?

Řada cestujících, jakmile spatří revizora v pražské MHD, znejistí, orosí se potem a přemýšlí, jestli má vše v pořádku. Platný kupon, správně označenou jízdenku… A samozřejmě při sobě. Hned si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

KVÍZ: Co víte o charismatických vousáčích českého filmu?

Začínali jako vyjukaní holobrádci, ale jak přibývala léta, filmové a divadelní role a zkušenosti, zarůstaly jejich tváře mužným vousem. Jejich kariéra i osobní život nebyly vždy přímočaré....

Top 5 přírodních koupališť v Praze: Poradíme, kde se v létě zchladit bez chloru

Vybrali jsme pro vás to nejlepší přírodní koupání v Praze. I v hlavním městě se můžete osvěžit bez chloru a další chemie. Objevte pět skvělých přírodních koupališť, kde si naplno užijete ten pravý...

Výstava na Stříbrném rybníce ukazuje obrazy, které lze vnímat i hmatem

V kempu Stříbrný rybník v Hradci Králové si lze do poloviny září prohlédnout výstavu Struktury. Expozice 10 oboustranných panelů vznikla 3D tiskem a snímky v Braillově písmu lze vnímat hmatem.

20. června 2025  9:37

V centru Pardubic stojí provoz na regionální trati, vlak projel návěstidlo

V úseku železniční tratě Pardubice hl. n. – Pardubice centrum je zastavený provoz. Spěšný vlak tady ráno projel návěstidlo. Omezení se týká jen některých regionálních vlaků.

20. června 2025  9:22,  aktualizováno  9:33

Děti Země uspěly s další žalobou proti zvyšování hladiny nádrže Nové Mlýny

Spolek Děti Země slaví další vítězství v boji proti zvýšení hladiny střední nádrže vodního díla Nové Mlýny na Dyji. Krajský soud v Brně zrušil lednové rozhodnutí ministerstva zemědělství umožňující...

20. června 2025  9:32,  aktualizováno  9:32

Spalovnu odpadu u Krumlova odmítají, firma ale od záměru nehodlá ustoupit

Pražská společnost Carthamus chce stavět ve svém areálu u Českého Krumlova kotel pro spalování komunálního odpadu. Její žádost o povolení při řízení k posuzování vlivu na životní prostředí EIA kraj...

20. června 2025  9:32

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Sochu Ježíše ve vinohradu zničil někdo z hlouposti a fanatismu, míní autor

Spoustu komentářů vyjadřujících podporu obdržel v posledních dnech Marek Lacina, autor sochy Ježíše, který ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku ležérně seděl na kříži s pohárem vína v ruce. Nejspíš...

20. června 2025  9:32

Jičín prostaví stovky milionů, budou nové silnice, park i cyklostezky

Příprava nové obytné čtvrti pod Čeřovkou, obří rekonstrukce Ruské a Poděbradovy ulice, mnohahektarová odpočinková zóna u Cidliny, rozšíření skládky nebo oprava poslední budovy v bývalém Arisu. Jičín...

20. června 2025  9:22,  aktualizováno  9:22

Praha plně ovládne Kongresové centrum, chce posilovat perspektivnější turistiku

Praha získá od státu podíl 54,35 procenta v Kongresovém centru Praha (KCP) a stane se tak jeho stoprocentním vlastníkem. Transakci ve čtvrtek schválili městští zastupitelé. Výměnou za to stát od...

20. června 2025  9:02,  aktualizováno  9:02

Studenti architektury navrhli turistické zázemí slavníkovského hradiště v Libici

Studenti architektury z Fakulty stavební ČVUT navrhli nové turistické zázemí u slovanského hradiště Slavníkovců v Libici nad Cidlinou na Nymbursku. Kromě...

20. června 2025  7:20,  aktualizováno  7:20

Autobus neřídí síla, ale hlava a láska k lidem, říká řidička pražského autobusu Martina Kollárová

Začala jezdit v roce 2008 a nyní patří mezi nejzkušenější řidičky pražských autobusů. Martina Kollárová z hostivařské garáže vozí cestující už 17 let a svou práci miluje natolik, že se k ní po...

20. června 2025

Poblíž mosteckého jezera Benedikt je nové psí hřiště

Hřiště vzniklo díky participativnímu rozpočtu, nabízí nejrůznější agility překážky.

20. června 2025  8:59

Spolek chce ochránit Opatovický písník před nelegálními stavbami a nepořádkem

Vznikající iniciativa chce ochránit Opatovický písník na Pardubicku před nelegálními stavbami a nepořádkem. Opatovice nad Labem uzavřou s vlastníkem značné...

20. června 2025  6:33,  aktualizováno  6:33
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.