metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Ekologové sbírali vzorky ve Vltavě. | foto: Greenpeace, Petr VrabecMetro.cz

Nateče denně do Vltavy přes tunu mikroplastů?

  7:30
Ekologové sbírali vzorky vody. Hledají mikrovlákna unikající třeba také při praní prádla.

Několik lidí v zelených tričkách plulo včera na člunu po Vltavě. Zastavili se v přístavu u Císařské louky, u ústí Botiče, pod Karlovým mostem a také u čistírny odpadních vod. Na těchto místech nabírali vzorky vody, které pošlou do laboratoře v britském Exeteru.

Testy mají potvrdit přítomnost mikroplastů i v tekoucích vodách. „Čistírna odpadních vod průměrného stotisícového města denně vypustí do řeky až 110 kilogramů mikrovláken,“ tvrdí Jan Freidinger z Greenpeace.

Mikroskopické plasty do vody nevědomky vypouští i běžné domácnosti. „Při praní jedné fleecové bundy vznikne až milion malých plastových syntetických vláken, která se následně skrze odpadní vodu dostávají do řek,“ říká Freidinger.

Cílem kampaně je podle něj snaha upozornit lidi, že existují jednoduché rady, jak odpady zredukovat. „Když člověk prádlo pere zodpovědně, například na krátký cyklus, méně otáček, nižší teplotu, používá šetrné tekuté prací prostředky s neutrálním pH, velmi výrazně to snižuje oděr při praní a množství mikrovláken,“ míní Freidinger.

Vědci předpokládají, že v oceánech je 1,4 trilionu plastových mikrovláken. Ty s nejmenším průměrem se mohou dostávat i do krevního řečiště a akumulovat v lidském těle.

Drobným plastovým částicím v řekách se nedávno věnoval i český výzkum Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR. Vědci zjistili, že mikroplasty jsou v pitné vodě i poté, co projde takzvanou úpravnou. „Ta v závislosti na vodním zdroji a použité technologii dokáže odstranit jen 70 až 83 procent mikroplastových částic,“ uvedli akademici.

Chutnají rybám

  • Mikroplasty, tedy drobné plastové částice do velikosti pěti milimetrů, se vyskytují v oceánech i řekách.
  • Jejich nebezpečnost tkví právě v jejich malé velikosti. Organismy si je často spletou s přirozenou potravou
  • či je konzumují nepřímo přes kořist. Problém je hlavně v tom, že mikroplasty uvolňují různé toxické látky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek