metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 18 °C

Středa 4. října 2023. Svátek má František
Takhle má vypadat nové nákupní centrum. | foto: Lordship

Nekonečný příběh: Investor Paláce Stromovka se s vedením radnice stále nedohodl

  12:01
Investor kritizovaného Paláce Stromovka v Praze 7, firma Lordship, se s vedením radnice ani na páteční schůzce nedohodl na dalším společném postupu. Představitelé městské části Praha 7 projekt i nadále odmítají

„Na jednání se starostou Janem Čižinským a dalšími zástupci radnice jsme dnes přinesli pozitivní návrh řešení v podobě sedmi našich závazků, které chceme v případě výstavby Paláce Stromovka realizovat ve prospěch občanů Letné i zbytku Prahy 7,“ uvedl výkonný ředitel Lordship Václav Matoušek.

Firma se mimo jiné zavázala umožnit noční parkování v hlídaném podzemí obyvatelům Prahy 7 za 20 korun za noc, poskytnout prostor pro služebnu městské policie, zařídit úklid ulic v okolí stavby či vybudovat památníku židovským obětem nacistické okupace. Investor nabídl též administrativní prostory pro umístění radnice městské části.

Nic to neřeší

„Sedm závazků, které nám investor představil, vítáme. Jsou to vstřícné kroky. Bohužel však neřeší hlavní problém, tedy rozpor záměru s nájemní smlouvou. Ten by se dal řešit pouze novým projektem. O tom ta schůzka měla být a bohužel nebyla,“ zhodnotil výsledky setkání starosta Čižinský. Jako zásadní vidí to, že projekt neobsahuje byty ani památník.

Radnice letos na jaře představila vlastní studii, jak by si projekt představovala. Podle investora je však „naprosto mimo časově, místně i ekonomicky“. Na schůzce proto firma prezentovala i oficiální stanovisko k této hmotové studii zpracované Prahou 7.

Nový projekt není možný

„Z hlediska finančního ani časového nemůžeme bez náhrady dosud vynaložených nákladů a ušlého zisku přistoupit k výstavbě zcela nového projektu, který je z našeho pohledu navíc uskutečnitelný nejdříve za deset či patnáct let,“ uvedl Matoušek.

Firma má stavební povolení na první část projektu, kterým jsou podzemní garáže. Nyní čeká na rozhodnutí o stavebním povolení na zbylou část stavby. Povolení má vydat pražský magistrát, lhůta pro rozhodnutí už vypršela.

Dostane se až na arbitráž?

Investor je připraven i na to, že městská část vypoví nájemní smlouvu na pozemky, kde má stavba vyrůst. K přípravě návrhu výpovědi na konci minulého roku starostu Čižinského vyzvali místní zastupitelé. „V takovém případě bychom požadovali kompenzace. Vynaložené náklady už nyní přesahují 800 milionů korun. Jen nákup projektu vyšel na více než 300 milionů korun,“ řekl před pár dny Matoušek. Další stovky milionů korun by investor požadoval jako ušlý zisk. Už dříve firma naznačila, že je připravena tyto peníze vymáhat po Česku i formou arbitráže.

Praha 7 podepsala nájemní smlouvu na pozemky vedle Parkhotelu v roce 2002 s firmou SEN Development. V roce 2006 projekt koupila britská společnost Lordship, jen několik měsíců poté, co bylo na stavbu vydáno platné územní rozhodnutí. Nájemní smlouva je uzavřená na 75 let s možností prodloužení dvakrát o 15 let. Za 105 let investor městské části na nájmu zaplatí kolem miliardy korun. Nové vedení radnice schválenou podobu projektu odmítá.

Komentáře

Hlavní zprávy

Letiště. Více parkovacích míst, rychlejší odbavení, z centra bez přestupů. Přijedou i archeologové

vydáno 4. října 2023  15:44

Přísahat čestné skautské ministři dopravy a financí ještě nechtějí, ale v roce 2030 bychom se mohli projet vlakem na Letiště Václava Havla.  celý článek

Protiatomový kryt jako záchranný člun i místo k zamyšlení. Vydejte se do Bezovky

vydáno 4. října 2023  12:29

Stojím pod žižkovskou Parukářkou a vidím před sebou vrata, ozdobená výtvorem pražských sprejerů a připomínající vstup do garáže. Místo toho by se však...  celý článek

Lahodná smetánka na kolejích. Nesmrtelný Orient Expres dnes slaví 140 let

vydáno 4. října 2023  11:59

Premiérové železniční spojení napříč Evropou, hotelový nadstandard zahrnující přepychovou lůžkovou úpravu a špičková kuchyně připravovaná kuchařskými...  celý článek

Taxi v Praze už nikdy nesmí být jako dřív, říkají manažeři značky SVEZ.SE

vydáno 4. října 2023  11:49

Kornel Altman a Jakub Paroulek. Dva dlouholetí kamarádi. Bývali úspěšní reprezentanti ve veslování, kteří šli do rizika a rozhodli se, že úplně od podlahy...  celý článek