metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 2 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin

Další 3 fotografie v galerii
Libeňský plynojem v ulici V Mezihoří má průměr 20 metrů a plechové stěny silné 14 milimetrů. | foto: openhousepraha.czMetro.cz

Výtopna i plynojem. Neznámé památky se o víkendu otevřou

  13:59
Domy, kostely, paláce, výtopna, nebo plynojem? Račte si vybrat z programu Dnů evropského dědictví.

Zajímavou památkou není jen Pražský hrad nebo Staroměstská radnice. Dny evropského dědictví každoročně otevírají v září veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.

Letos bude o víkendu zpřístupněno v Praze mimořádně 44 objektů a v celé České republice 900 míst. V Praze budou otevřené například historické salonky na Hlavním a Masarykově nádraží a připravené budou také komentované vycházky mezi oběma nádražími.

Palácové zahrady

Ke Dnům evropského dědictví se připojil i Národní památkový ústav. V Praze bude mít program v Palácových zahradách pod Hradem.

Komentované prohlídky sekonají v neděli pod vedením Jakuba Syneckého.

Začátek je ve 13 a15.30 hodin. Sraz je u pokladny.

V zahradách můžete navštívit i výstavu obrazů Pavlíny Gardianové.

„Zpřístupněná bude také Výtopna Nusle. Komentované prohlídky začínají každou celou hodinu na prostranství u jižní rotundy,“ říká Petr Pošta z Českých drah.

Pozadu nezůstanou ani pražské radnice. „Na území Prahy 8 se nachází řada památek a dalších zajímavých objektů, které doporučujeme navštívit,“ uvedla místostarostka Alena Borhyová. Ze zajímavých budov bude na osmičce zpřístupněn například libeňský plynojem, synagoga, sokolovna nebo Grabova vila.

Tradičním místem, oblíbeným mezi návštěvníky, je iNovoměstská radnice. Otevřena bude vyhlídková věž, expozice v bytě věžníka nebo galerie ve věži.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zpěv, fazole a LSD. Rozervané srdce Jima Morrisona dobilo nad Seinou

vydáno 7. prosince 2023  15:07

Jim Morrison by oslavil 80 let. Byl vtělením báječného doktora Jekylla, kterého flaška whisky měnila v odpudivého pana Hyda.  celý článek

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek

První ročník Eco Rally Praha byl náročný, ale vydařený

vydáno 7. prosince 2023  7:56

S rozvojem elektromobility, růstem počtu elektrických aut a rozšiřující se dobíjecí infrastrukturou se objevují i podpůrné sportovní a závodní aktivity....  celý článek

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

vydáno 7. prosince 2023  7:00

V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle...  celý článek