metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Sobota 23. září 2023. Svátek má Berta
Plejtvák v Národní muzeu | foto: NM

Oprava Národního muzea je v ohrožení. Další stavební firma napadla tendr

  8:41
Nabídka Sdružení Václavské náměstí 68, jehož vedoucím účastníkem je společnost Strabag, byla vyloučena z tendru na stavební práce při rekonstrukci Národního muzea. Podle vyjádření Terezy Petákové z oddělení vnějších vztahů muzea se tak stalo kvůli nesplnění podmínek při zpracování nabídkové ceny. Firma to však považuje za neoprávněné a hodlá se bránit.

Tendr na zakázku už dříve napadla jiná vyřazená společnost, OHL ŽS. Tato firma však později svůj návrh na prošetření případu stáhla. Příslušné správní řízení pak definitivně v únoru zastavil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Naše nabídka byla nejlevnější, tvrdí firma

Společnost Strabag tvrdí, že její sdružení podalo nejnižší cenovou nabídku ve výši asi 1,15 miliardy korun. To je prý o více než 202 milionů méně než druhá nejnižší nabídka. Podle zástupců Národního muzea však nebyly v nabídce oceněny některé položky, i když to bylo požadováno. "Bylo výslovně uvedeno, že neocenění jakékoliv položky bude mít za následek vyřazení nabídky a vyloučení uchazeče ze zadávacího řízení," uvedla Petáková.

Proto je podle ní zavádějící tvrzení společnosti Strabag, že nabídka jejího sdružení byla nejlevnější. Hodnotící komise rozhodla jednoznačně, ale zástupci dotčené firmy, která ve sdružení spolupracovala s firmou Instalace Praha, její odůvodnění považují za účelové. Opírají se přitom o znalecký posudek, který si nechali vypracovat. S vyřazením z lukrativního tendru se nehodlají smířit. "Společnost je v případě negativního posouzení námitek zadavatelem připravena se proti jeho postupu bránit všemi dostupnými právními prostředky," píše se v prohlášení.

Oprava ještě nezačala

  • Historická budova muzea je uzavřena od července 2011. Přípravná fáze rekonstrukce skončila začátkem loňského roku a stála 548 milionů korun. Šlo o náklady na stěhování, sanace, dokončování depozitářů v Terezíně i úpravy budovy bývalého federálního parlamentu.
  • Plánovaný termín zahájení stavebních prací není znám, zatím stále pokračuje vyhodnocování nabídek podaných do výběrového řízení. Realizace zakázky je plánována na 42 měsíců. Muzeum má být otevřeno v roce 2018, kdy oslaví 200 let existence.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vnučka uznávaného psychologa dál pomáhá, založila organizaci zaměřující se na rodiny s dětmi

vydáno 23. září 2023  9:00

„Rodiče by měli uznat vlastní chybu,“ říká pro deník Metro Alžběta Candia Muñoz, která jde v šlépějích svého dědy, známého lékaře.  celý článek

Každý může být hrdinou. Inspirujte se! Můžete setkat s těmi, kteří nám pomáhají

vydáno 22. září 2023  17:02

Osmý ročník oblíbené akce Den hrdinů na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému. Akce proběhne...  celý článek

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek