metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Sobota 27. dubna 2024. Svátek má Jaroslav
Malostranský hřbitov | foto: malostranskyhrbitov.cz - Ivo Řehák

Opravy Malostranského hřbitova vyjdou asi na 30 milionů korun

  8:51
Malostranský hřbitov v Praze čekají opravy za více než 30 milionů korun, potom se areál s hroby některých slavných osobností otevře veřejnosti. Hotovo by mělo být v září příštího roku. V současné době je většinou nepřístupný, otevírá se jen výjimečně, naposledy u příležitosti svátku Všech svatých. Na hřbitově se nepohřbívá už přes 100 let.

„Hřbitov je specifický velkým počtem zde pohřbených významných osobností a představuje prostor, kde lze kombinovat pobyt v zeleni s uměleckými hodnotami a geniem loci,“ píše se v uveřejnění veřejné zakázky.

Hřbitov je místem posledního odpočinku slavných

Mezi pohřbenými osobnostmi jsou například pěvkyně Josefína Dušková (1754-1824), strahovský opat Benedict Pfeiffer (1783-1834), rodiče Jana Nerudy, malíř Adolf Kosárek (1830-1859) či František Odkolek (1792-1856), který byl předním pražským mlynářem.

O areál se stará Správa pražských hřbitovů, na opravy přispěje prostřednictvím operačního programu Konkurenceschopnost také Evropská unie. V první fázi přijde příští rok na řadu šetrná úprava zeleně, která mnohdy zasahuje přímo do hrobů a narušuje jejich statiku. Vznikne kamenná zeď s průhledy a nový vstup se schodištěm, které poslouží i jako pódium pro přednášky nebo koncerty.

Hřbitov bude hlídat kamerový systém

Návštěvníkům bude k dispozici zázemí s toaletami, nové pěšinky a kvůli zajištění bezpečnosti a ochraně před vandaly i osvětlení a kamerový systém. V další fázi se počítá s restaurátorskou a kamenickou obnovou cenných náhrobků a sochařských děl.

Hřbitov na hranici Smíchova a Košíř byl založen v roce 1680 za morové epidemie a náležel k malostranskému kostelu sv. Václava, zbořenému v 18. století. Kostel Nejsvětější Trojice v jeho areálu byl postaven v letech 1831-1837. V roce 1787 učinila reforma Josefa II. z hřbitova městské pohřebiště pro celý levý břeh Vltavy, tedy Hradčany, Malou Stranu a pak i Smíchov. Když hřbitov obklopila zástavba, byl v roce 1884 uzavřen. Kvůli ochraně před vandaly je tato kulturní památka přístupná od roku 2001 jen výjimečně.

Pražské hřbitovy

Na území hlavního města Prahy se v dnešní době rozkládá celkem 70 hřbitovů. Z toho jich 29 spadá pod Správu pražských hřbitovů, 38 je svěřeno péči jednotlivých městských částí, dva areály krematorií s urnovými hřbitovy a jeden zatím nefunkční hřbitov (Evangelický hřbitov v Praze 10-Strašnicích) spravuje Památkový ústav Hlavního Města Prahy. Zbývající pražské hřbitovy jsou ve správě církví.

Komentáře

Hlavní zprávy

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek