metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Sobota 27. dubna 2024. Svátek má Jaroslav
Den architektury | foto: Odborníci a občané pro revitalizaci památkové zóny Buďánka a okolí

Osada má naději. V Buďánkách do konce roku zastřeší domy

  14:02
Otlučené zdi, žádná okna a dokonce některým domům chybí i střecha. Osada Buďánka chátrá řadu let. Záchrana objektu se zdá jako běh na dlouhou trať, ale nyní to konečně vypadá, že se bývalé dělnické kolonii blýská na lepší časy.

Historie

Buďánka je bývalá dělnická osada na Smíchově v části přiléhající ke Košířům.

  • Na místě vinice ji mezi lety 1800 až 1840 postavili dělníci z blízkého lomu.
  • Spisovatel Jakub Arbes zmiňuje osadu v několika svých knihách. V romanetech Rváč a Můj přítel – vrah ji popisuje jako romantické místo, kde žili chudí řemeslníci i košířská galerka.
  • Buďánky jsou od 90. let 20. století vesnickou památkovou zónou.

Začátkem listopadu se na Buďánkách sešla zhruba stovka lidí, kteří by rádi z osady udělali opět místo, jež by bylo plné života. „Lidi ze sousedství se sešli přímo na Buďánkách a seznámili se s historií, možnými směry plánované revitalizace Buďánek, s aktuálním postupem i plánovanými kroky v blízké i vzdálenější budoucnosti. Součástí akce byla i dílna pro děti,“ popsala setkání Veronika Palečková ze sdružení Odborníci a občané pro revitalizaci památkové zóny Buďánka a okolí.

Radnice Prahy 5 kromě prohlídky uspořádala mezi místními i průzkum o tom, co by rádi v místě vylepšili a jakou budoucnost osadě přejí. Distribuováno bylo více než 4000 tištěných dotazníků. „Během diskusí se otevřelo naléhavé téma ze strany mnoha obyvatel této lokality. Vyřešení neuspokojivé a nebezpečné situace v organizaci dopravy a křižovatek na Plzeňské ulici i v okolí Buďánek. Obratem jsme společně s úřadem začali jednat s TSK,“ popsala Palečková, co místní trápí.

První začne fungovat bývalý Koloniál

Sdružení se o obnovu osady snaží již řadu let. Loni jeho projekt schválilo i zastupitelstvo Prahy 5. „Buďánkám je třeba uchovat jejich vzácného genia loci. Udržet jedinečnost místa, atraktivní hodnotný veřejný prostor, pocit z vesnice ve městě a vytvořit příjemný cíl vycházek za kulturou a vzděláním,“ přeje si Palečková.

Do konce roku by měly být vyklizené domky zastřešeny. A jako první by měl začít fungovat bývalý Koloniál – mlékárna jako místo pro setkávání, kulturu a infopoint.

Komentáře

Hlavní zprávy

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek