„To je ta nejlepší voda v Praze,“ prohlásila seniorka, která se napije vždy, když míjí pítko u stanice Malostranská.
Nemusíte se bát o čistotu vody. Všechna pítka jsou napájena z veřejného vodovodního řadu a většina také označena tabulkou pitná voda.
„Voda z nich tryská a také prochází pravidelnými kontrolami a mytí rukou je tudíž nemůže nijak kontaminovat,“ uvádí Barbora Lišková z Technické správy komunikací (TSK).
„U pítek dochází několikrát týdně k vyčištění odpadních mřížek a otvorů či ke kontrole a seřízení optimální výšky tryskající vody,“ dodává Lišková z TSK, která v metropoli spravuje devět pítek. Najdete je v Celetné, na náměstí Republiky, v Zítkových sadech, u Dětského domu, U Bati na Jungmannově náměstí, Na Slupi, Na Hřebenkách, Loretánském náměstí a v Ungeltu.
Další desítky jich spravují městské části. Praha 1 se stará o 14 pítek, například pod Karlovým mostem, ve Vlašské ulici, ve Vrchlického sadech, Za Haštalem, ve Františkánské zahradě, pod Petřínem v Hellichově ulici, Jilské a Vodičkově ulici, na Kozím plácku mezi ulicemi U Obecního dvora a Haštalská, v parcích Lannova a Petrská, na Senovážném náměstí, na Slovanském ostrově či na Kampě.
„Zatím se jiná pítka neplánují. Výhledově se jedná o vodním prvku na nově uvolněné ploše bývalého parkoviště na Malostranském náměstí,“ uvedla pro deník Metro Veronika Blažková, mluvčí MČ Praha 1.
Tipy na pítkaNejvíce jich najdete v centru. Ve Františkánské zahradě najdete tři pítka. Další jsou v Havlíčkových sadech, v Letenských sadech, v Heroldových sadech či v parku Folimanka. Oblíbená pítka jsou na Kubánském náměstí, na náměstí Míru, Jiřího z Poděbrad, Žižkově náměstí, Senovážném náměstí či ve Vodičkově ulici. |
Praha 2 má v péči deset pítek a navíc zprovoznila jednu starou studnu v Havlíčkových sadech. Na dvě pítka narazíte na náměstí Míru, v Havlíčkových sadech je jedno v parku a druhé na dětském hřišti U Štiky, dvě v parku Folimanka a jedno na dětském hřišti, na veřejném dětském hřišti Na Výtoni a na veřejném dětském hřišti u Vodárny.
„Z důvodu velkého vandalismu na pítkách a ucpávání odtoků, neuvažujeme s dalším rozšířením pítek na území městské části Praha 2,“ dodává Simona Műllerová, z odboru životního prostředí MČ Praha 2.
Na území Prahy 3 mají 12 pítek, které čistí třikrát týdně. Napít se tak můžete například na Jiřího z Poděbrad, Škroupově náměstí, Žižkově náměstí, v ulici Sladkovského, Radhošťská nebo u Křížku.
Praha 4 spravuje 26 pítek a dvě studny. Praha 6 má pítka v centrální části starých Vokovic či Na Hadovce. A plánují další v rámci městského parteru, o kterém mohou občané hlasovat do konce července.
Praha 7 má v současnosti ve správě čtyři pítka: na dětských hřištích v ulici Tovární a U Sparty a v parčíku u kostela sv. Antonína a na Ortenově náměstí. Poslední dvě jmenovaná jsou v této chvíli mimo provoz, připravuje se oprava. Další pítka, kupříkladu v Letenských sadech, má ve správě Magistrát hl. m. Prahy.
„Rádi bychom, aby vodních prvků bylo v ulicích Prahy 7 více. Proto se do přípravy renovace veřejných prostranství snažíme tyto prvky přidávat. V současné době připravujeme rekonstrukci dětského hřiště Sedmikráska v Jateční ulici. Projekt jsme rovněž doplnili o vodní prvek - brouzdaliště,“ uvedl místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský.
Praha 8 provozuje pítko v Kaizlových sadech na dětském hřišti, na Karlínském náměstí, ve Větrušické ulici a v Thomayerových sadech, kde mají i vodní prvek s vodní pumpou. Praha 9 má pítka například v parku Přátelství a v ulici Podvinný mlýn.
Pítka na Praze 10 jsou umístěna na Kubánském náměstí, v Heroldových sadech, v parku Malinová-Chrpová, Jabloňová, u Vršovického nádraží, dále ve Strašnickém parku, v parku Ivana Jilemnického a na několika dětských hřištích.
Správa pítek je velmi náročná finančně. Například loňská spotřeba vody u devíti, které spravuje TSK, činila roční spotřeba vody cca 5 500 m³. Celkové roční náklady na jejich obsluhu, údržbu a čištění činí zhruba na 700 tisíc korun. Navíc se pítkům nevyhýbají ani nehody.
„V roce 2014 si velkou opravu vyžádalo pítko na náměstí Republiky, které bylo zcela zdemolováno po střetu s automobilem. Podobný osud mělo ve stejném roce i pítko Ungelt, do kterého během dvou měsíců naboural automobil hned dvakrát. V loňském roce větší opravy nebyly,“ vzpomíná Lišková.
Fontány a pítka jsou v provozu od května do října, v případě příznivého počasí se zprovozňují už v dubnu.