Policie řeší i další problematické smlouvy v Praze, mimo v souvislosti s kauzou Opencard, miliardovými tendry na svoz odpadu nebo financováním tunelového komplexu Blanka. V případě smluv s Gordic se detektivové z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality zabývají podezřením z porušení pravidel hospodářské soutěže, porušením povinnosti při správě cizího majetku a zneužitím pravomoci úřední osoby.
Firma byla jediná oslovená
Gordic zajišťuje účetnictví magistrátu, městských částí, městské policie a 800 příspěvkových organizací města. Spolupráce trvá zhruba 20 let. V roce 2010 město pod vedením radních za ODS smlouvu prodloužilo. Firma získala tříletou zakázku v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, kdy byla jedinou oslovenou.
"Veškeré smluvní vztahy byly uzavírány naprosto transparentním způsobem a v souladu s danou legislativou," uvedla už dřív společnost. Kolik město za ekonomický systém dohromady zaplatilo, není zcela zřejmé. Gordic tvrdí, že jde o částku přes miliardu korun. Už dřív ale zaznělo, že může jít až o 2,5 miliardy. To ale firma odmítá.
Praha chce nevýhodné smlouvy zrušit
Za stejný postup při výběru dodavatele čelí současní radní v čele s primátorem Tomášek Hudečkem trestnímu stíhání v kauze Opencard. Policie nedávno podala návrh na jejich obžalobu. Radní za TOP 09 se ale hájí tím, že pouze řešili situaci, kterou způsobilo někdejší vedení Prahy.
Podobně se pokouší vypořádat s problémy, které vyplývají z údajně nevýhodně nastavených smluv s Gordic. Firma je zhruba dvacet let jediným vlastníkem autorských práv k ekonomickému systému. Praha se chce ze smluvních vztahů vymanit. Zvažuje vypsání otevřené soutěže, z níž by měl vzejít zcela nový provozovatel ekonomického systému. Firma Gordic spravuje pro Prahu kromě účetnictví i pohledávky, smlouvy, objednávky, ale také výplatu sociálních dávek a řadu dalších klíčových služeb v oblasti financí.