metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva
V problémové diskotéce Coco paří i Ewa Farna. | foto: Coco

Praha 1 řeší desítky stížností na hluk. Některým podnikům hrozí zánik

  17:29
Překračováním hlukových limitů, nedodržováním otevírací doby a porušováním nájemních smluv některých zábavních podniků v centru města se dnes zabývali zastupitelé Prahy 1. Už poněkolikáté řešili situaci provozovny Coco Bar v Kaprově ulici, na kterou si dlouhodobě stěžují místní obyvatelé. Část zastupitelů požaduje ukončení nájmu, což ale dnes na zastupitelstvu neprošlo.

S hlukem bojovaly i známé kluby

  • Problémy s hlukem či nedodržováním nájemní smlouvy měly i jiné pražské kluby.
  • Legendární rockový podnik Bunkr byl na konci 90. let kvůli hlučnosti a koncentraci drogově závislých lidí úplně uzavřen a v současnosti se dokončuje jeho přestavba na policejní služebnu.
  • Naopak v hudební produkci pokračují známé kluby Roxy nebo Rock Café, kde se stavebními úpravami provozovatelům podařilo hluk omezit.

Podle zastupitele Ivana Solila provozovatel dlouhodobě porušuje nájemní smlouvu tím, že v místě zřídil diskotéku. "Nikdy zde nebyl účel nájmu diskotéka. Ať by tam dělal nájemce cokoliv, i kdyby si tam udělal bordel, tak my ho nevypovíme," stěžoval si Solil, podle něhož není "vůle věc změnit".

Opoziční zastupitel Michal Valenta, který už v minulosti třikrát inicioval návrh na výpověď z nájmu, pustil svým kolegům videozáznam, na kterém bylo patrné, jak hluk z nočního podniku ruší okolí. Podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové ale  městská část řeší ročně desítky podobných stížností na hluk.

Na lidi, kteří bydlí v centru, se kašle

S hlukem z restaurace mají problémy i v Betlémské ulici. Vloni v září měl provozovatel restaurace Red Pif předložit studii na odhlučnění podniku, což se ale dosud nestalo. "Obecně se kašle na lidi, co na Praze 1 bydlí," řekl opoziční zastupitel Filip Pospíšil.

Zastupitelka Kateřina Klasnová také upozornila na čtyři roky neřešený spor o dlužné nájemné za provozování bývalé malostranské restaurace Šatlava. Bývalý provozovatel podniku dlužil v roce 2009 městské části za nájem včetně penále 3,6 milionu korun. Do loňského roku ale městská část dluh nevymáhala. Podobných případů dlouholetých dlužných nájmů je podle ní více. Městská část o nich ale nemá přehled, a tak prodělává miliony ročně.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek

Otužilci slaví 100 let plavání ve Vltavě. Výročí připomene kniha plná reportáží a rozhovorů

vydáno 30. listopadu 2023  7:00

Pro chladivé kratochvíle nadchl Pražany skoro šedesátiletý klenotník. Na jeho počest se pravidelně koná vánoční závod plavců u Národního divadla.   celý článek