Na existenci článku trvá prezident Miloš Zeman, který o něm mluvil letos v lednu, Peroutkova vnučka podala kvůli tomu žalobu, jíž se domáhá od prezidenta omluvy.
„Necháme ho prozkoumat,“ řekl novinářům radní Bohumil Zoufalík poté, co společně s částí novinářů přišel z Čapkovy pracovny s údajnou titulní stranou Přítomnosti v ruce.
„Tento dokument bude, stejně jako další nalezené materiály, odeslán k expertize Národního památkového ústavu. Teprve po vyhotovení odborné analýzy budeme moci sdělit definitivní stanovisko k jeho pravosti,“ uvedl na dotaz, zda bude nechávat dokument zkoumat, když jde o zjevné falzum, mluvčí Prahy 10 Vít Novák.
Článek je na ní vlevo dole, jak si ho měl zapamatovat prezident Miloš Zeman. „’Peroutkův článek je konečně na světě,’ vzkazuje světu s nadsázkou naše paní starostka Radmila Kleslová. Pravost se momentálně snažíme prověřit,“ píše městská část na facebooku.
„Objev“ radnice komentoval prezidentův mluvčí Ovčáček. „28. 10. 1938 byl z nařízení druhorepublikové vlády pracovní den. Žádné zvláštní vydání by cenzura nedovolila. A navíc - na místě utržení části stránky se skví zcela nový, bílý papír,“ napsal na facebooku.
Lidé, kteří fotografie komentují na facebooku, si všimli ještě dalších nedostatků, například že prvorepubliková Přítomnost byla sázená do dvou sloupců nebo že je na výtisku použité moderní písmo.
O tom, že jde o podvrh, novináře ujistil i historik Národního památkového ústavu Filip Srovnal, který předměty v Čapkově vile zkoumal. „Je to papír dnešní gramáže. Navíc je to vytištěné na inkoustové tiskárně,“ uvedl.
Polovinu dvojvily, která patřila spisovateli Karlu Čapkovi, zakoupila radnice Prahy 10 předloni od soukromého majitele za 44 milionů korun. Novinář Peroutka byl Čapkovým přítelem.
Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým lednovým projevem, v němž mimo jiné tvrdil, že novinář napsal článek Hitler je gentleman, což podle odborníků není pravda. Za svůj výrok se zatím Zeman neomluvil. Prezident nabídl nálezci údajného článku odměnu 100.000 korun.