metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 28 °C

Úterý 3. října 2023. Svátek má Bohumil

Dalších 5 fotografií v galerii
Zchátralé budovy na Džbáně | foto: Roman Kubarič

Praha 6 odmítá změnu územního plánu kvůli zástavbě kolem Džbánu

  14:41
Šestá městská část odmítá změnu územního plánu kvůli bytové zástavbě kolem rybníka Džbán u Divoké Šárky v Praze. "Žádost majitele okolních pozemků dnes jednohlasně zamítla radniční komise územního rozvoje," řekl mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši. Konečné slovo o případné změně územního plánu bude mít vedení hlavního města.

"Majitelé si podali žádost o změnu územního plánu. Řekli jsme jim, že to v žádném případě nepřipadá v úvahu," řekl Halmoši. Projekt už v minulosti odmítla starostka Prahy 6 Marie Kousalíková.

Majitelé pozemků chtějí vybudovat bytové domy na břehu, který v současnosti slouží jako koupaliště. Přestavět chtějí chátrající budovy a vytvořit místo pro bydlení. Na místě nynějšího parkoviště nedaleko kempu by měly stát výškové budovy s výhledem na Prahu a do údolí Divoké Šárky. Vzniknout by tu také měly nové kryté i venkovní sportoviště. Svou žádost o změnu územního plánu zdůvodnili "dezolátním stavem současných objektů a ploch v rekreační oblasti, které nebudou schopny v dalším období fungovat pro bezpečný pohyb široké veřejnosti," uvedl Halmoši.

Džbán spadá pod přírodní park, stavět se tu nemůže

Podle komise Prahy 6 je lokalita Džbánu součástí přírodního parku Šárka - Lysolaje, kde je vyhlášena trvalá stavební uzávěra. "Zásady územního rozvoje hlavního města Prahy jako nadřazený dokument územního plánu hlavního města Prahy vymezují území Šárky jako území s výjimečnými krajinářskými a přírodními hodnotami," uvedla komise s tím, že území okolo nádrže je považováno za vstupní bránu do Šáreckého údolí. "Z těchto důvodů komise územního rozvoje zásadně nesouhlasí s navrhovanou zástavbou v uvedeném území," usnesli se její členové.

Nádrž Džbán.
Zchátralé budovy na Džbáně
Zchátralé budovy na Džbáně

Areál Džbán je v neutěšeném stavu.

Většinu pozemků na břehu nádrže podle katastru nemovitostí vlastní firma Molepo s.r.o. Společnost Molepo, nechce než dostane oficiální vyjádření radnice celou věc komentovat. "Nadále ale chceme o budoucnosti Džbánu jednat," řekl jednatel firmy Pavel Nerad.

Komentáře

Hlavní zprávy

Svět golfu zdaleka není jen o jamkách na greenech, říká šéfka golfsoftwarové firmy

vydáno 2. října 2023  19:34

Sára Kubelková měla k práci s lidmi, řízení talentů a jejich rozvoji blízko už během studia andragogiky. V průběhu covidové krize v sobě objevila skrytou...  celý článek

Kultura pro rodiče nabízí alternativu. Děti mohou vzít na představení s sebou

vydáno 2. října 2023  9:00

Chcete zajít za kulturou, ale nemáte hlídání? Nyní můžete i s dětmi, o které se postará zaučený personál.  celý článek

Úspěch terapie záleží na klientově odhodlání, říká psycholog Pavel Pařízek

vydáno 1. října 2023  20:00

Pavel Pařízek je psycholog a zakladatel webu Terapie.cz, který usnadňuje lidem najít správného psychoterapeuta. Nejčastěji s klienty řeší problémy ve...  celý článek

Smíchovský fenomén. Ani pivovar, ani feťáci. Ale lávka, pro lidi je to nostalgie

PRAHA? AHA!
vydáno 1. října 2023  11:19

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek