metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 29 °C

Pátek 19. července 2024. Svátek má Čeněk

Praha holuby zneškodňuje. Zima je ideální

  10:46
Opeřenci z osmé městské části si před udušením užívají kvalitní krmivo. Pak putují z klecí do kafilerie.
Ilustrační snímek | foto: AP

Někde rozpačitě váhají, jinde konají. Tak by se mohla jevit situace kolem všudypřítomných holubů v hlavním městě. Trpělivost již došla radnici osmé městské části, která se nedávno rozhodla bojovat proti nánosům ptačího trusu bodci na lampách veřejného osvětlení. Nyní ve válce s opeřenci zachází ještě dál. Na střechy budov rozmísťuje klece s kvalitním krmivem. Jakmile však do nich holubi vlétnou, nemohou ven. Nejpozději na konci týdne je pak čeká smrt udušením oxidem uhličitým.

„Je tedy pouze na vás, vlastníci objektů, jestli se také k této akci na své finanční náklady připojíte,“ vzkazuje prostřednictvím deníku Metro Eva Šimková z Odboru životního prostředí Prahy 8.

Hlavní město chce přes zimu holubí populaci snižovat ve velkém. Stejnou hubicí taktiku, jakou zkoušejí na osmičce, tak nyní podniká i magistrát spolu s radnicemi druhé, třetí, šesté a deváté městské části. „Vhodným obdobím ke snižování holubí populace je totiž listopad až únor následujícího roku. Projekt je také nutné opakovat tři roky za sebou,“ dodává Šimková.

Od loňského července platí v metropoli nový „holubí zákon“. Ten ukládá vlastníkům objektů zajistit je před hnízděním těchto opeřenců, jejich posedáváním na fasádách a parapetech. Magistrát problémy s ptáky řeší obvykle bodci rozmístěnými kolem soch v centru či ochrannými sítěmi. Osvědčil se také odchyt. S náporem holubů si umějí poradit i nákupní centra. Na Chodově mají například na jejich plašení makety dravých ptáků. Na Černém Mostě na ně posílají dravce. „Holub skalní, žijící ve městech, není ptákem, na kterého by se vztahovalo ustanovení o ochraně přírody a krajiny,“ vysvětluje Šimková.

Za přemnožení holubů jsou v Praze zodpovědní také ti, kteří je krmí. Ptáci přitom mohou být dle odborníků nositeli různých druhů parazitického hmyzu, zejména roztočů. Ti mohou způsobit u citlivých jedinců, zejména dětí, astmatické obtíže, rýmu či záněty spojivek. Holubi tak mohou ohrožovat lidské zdraví. 

Útlocitní Pražané

  • Všechny druhy volně žijících ptáků jsou dle zákona chráněny. Z této ochrany je však vyjmut holub skalní, jehož početné populace osídlují především stavby ve městech.
  • Holubi jsou v metropoli hubeni ve velkém. Řada představitelů radnic si však v informování veřejnosti o těchto krocích počíná opatrně. Důvod je podle Evy Šimkové z odboru životního prostředí Prahy 8 prostý. Lidé jsou totiž vůči holubům stále velmi útlocitní.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

vydáno 18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na Islandu, v Belgii, Švýcarsku nebo Německu. V Česku se...  celý článek

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

vydáno 18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a trolejbusech od konce minulého měsíce častěji, než by možná...  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek