metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 0 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Ilustrační snímek | foto: AP

Praha holuby zneškodňuje. Zima je ideální

  10:46
Opeřenci z osmé městské části si před udušením užívají kvalitní krmivo. Pak putují z klecí do kafilerie.

Někde rozpačitě váhají, jinde konají. Tak by se mohla jevit situace kolem všudypřítomných holubů v hlavním městě. Trpělivost již došla radnici osmé městské části, která se nedávno rozhodla bojovat proti nánosům ptačího trusu bodci na lampách veřejného osvětlení. Nyní ve válce s opeřenci zachází ještě dál. Na střechy budov rozmísťuje klece s kvalitním krmivem. Jakmile však do nich holubi vlétnou, nemohou ven. Nejpozději na konci týdne je pak čeká smrt udušením oxidem uhličitým.

„Je tedy pouze na vás, vlastníci objektů, jestli se také k této akci na své finanční náklady připojíte,“ vzkazuje prostřednictvím deníku Metro Eva Šimková z Odboru životního prostředí Prahy 8.

Hlavní město chce přes zimu holubí populaci snižovat ve velkém. Stejnou hubicí taktiku, jakou zkoušejí na osmičce, tak nyní podniká i magistrát spolu s radnicemi druhé, třetí, šesté a deváté městské části. „Vhodným obdobím ke snižování holubí populace je totiž listopad až únor následujícího roku. Projekt je také nutné opakovat tři roky za sebou,“ dodává Šimková.

Od loňského července platí v metropoli nový „holubí zákon“. Ten ukládá vlastníkům objektů zajistit je před hnízděním těchto opeřenců, jejich posedáváním na fasádách a parapetech. Magistrát problémy s ptáky řeší obvykle bodci rozmístěnými kolem soch v centru či ochrannými sítěmi. Osvědčil se také odchyt. S náporem holubů si umějí poradit i nákupní centra. Na Chodově mají například na jejich plašení makety dravých ptáků. Na Černém Mostě na ně posílají dravce. „Holub skalní, žijící ve městech, není ptákem, na kterého by se vztahovalo ustanovení o ochraně přírody a krajiny,“ vysvětluje Šimková.

Za přemnožení holubů jsou v Praze zodpovědní také ti, kteří je krmí. Ptáci přitom mohou být dle odborníků nositeli různých druhů parazitického hmyzu, zejména roztočů. Ti mohou způsobit u citlivých jedinců, zejména dětí, astmatické obtíže, rýmu či záněty spojivek. Holubi tak mohou ohrožovat lidské zdraví. 

Útlocitní Pražané

  • Všechny druhy volně žijících ptáků jsou dle zákona chráněny. Z této ochrany je však vyjmut holub skalní, jehož početné populace osídlují především stavby ve městech.
  • Holubi jsou v metropoli hubeni ve velkém. Řada představitelů radnic si však v informování veřejnosti o těchto krocích počíná opatrně. Důvod je podle Evy Šimkové z odboru životního prostředí Prahy 8 prostý. Lidé jsou totiž vůči holubům stále velmi útlocitní.

Komentáře

Hlavní zprávy

Českému školství chybějí učitelé. Hrozí zánik některých odborných předmětů?

vydáno 29. listopadu 2023  21:00

Nedostatek pedagogů mává s tuzemským školstvím. Roli hrají platové podmínky i vysoký věk učitelů.  celý článek

Poznejte tajemné rostliny. Třeba vousatce hnědavého nebo terčovku hrbolkatou

vydáno 29. listopadu 2023  18:50

Ochránci přírody chystají lichenologický seminář. Ten se v Michelské ulici koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce.  celý článek

Vládce temnot i První den mého života. Italové míří do pražské Lucerny

vydáno 29. listopadu 2023  15:39

Stejně jako v minulých ročnících festivalu bude část věnována některým velkým mistrům italského umění, jako jsou Borromini, Bernini a Caravaggio.  celý článek

Lyžařská střediska brzy otevřou. Některé skiareály chtějí zkrátit čekací dobu na vlecích

vydáno 29. listopadu 2023  11:26

Lyžařská střediska v Česku a Slovensku se již intenzivně připravují na nadcházející sezonu. Kromě kontroly zasněžovacích systémů či nasazení sněhových děl...  celý článek