Pražský mobiliář bude tmavě hnědý. Nerozhodli o tom však radní ani Pražané samotní, ale anonymní mezinárodní designérská soutěž. Vítězem se stali Michal Froněk a Jan Němeček ze společnosti Artěl. Jejich výtvory v podobě košů, stojanů na kola, a především laviček s prohnutými opěradly by se v ulicích hlavního města mohly začít objevovat koncem příštího roku.
„Podařilo se udělat klíčový krok k nápravě nedůstojného stavu vybavení pražských ulic. Věřím, že již v průběhu příštího roku začneme ty nejhorší kusy nahrazovat kvalitním novým mobiliářem,“ říká primátorka Prahy Adriana Krnáčová.
Designéři nyní spolu s městem dopracují návrh a vytvoří výrobní dokumentaci. Město poté odkoupí licenci a vybere dodavatele. Praha tak bude mít možnost dodavatele snadno vystřídat. „Pražský mobi- liář je často zanedbaný, nevhodně umísťovaný a esteticky nekvalitní,“ přisazuje si na adresu současných košů a laviček ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) Praha Ondřej Boháč.
Institucí, které mobiliář ve městě umísťují a spravují, je několik. Nemají však vyjasněné kompetence a obvykle vzájemně příliš nekoordinují. Na některých místech se tak o něj nestará nikdo a jinde se zase zbytečně shlukuje. Podle IPR je typickým příkladem třeba okolí I. P. Pavlova, kde najdete hned čtyři různé typy košů vedle sebe. „Zjistili jsme, že jen v širším centru Prahy je neuvěřitelných 72 typů odpadkových košů. Z toho 48 v Pražské památkové rezervaci,“ dodává Boháč.
Kde všude a v jakém množství budou jednotlivé kusy nahrazeny, není stanoveno. S výměnou se začne u nejproblematičtějších v centru města, podle IPR to však neznamená, že v celém městě bude jen unifikovaný mobiliář. „Pro specifická veřejná prostranství bude i dále možné navrhovat mobiliář na míru. Rozhodně také nebudou mizet historické prvky městského mobiliáře,“ uvádí IPR.